Hlavní navigace

Nová spolková spořitelna (Vereinssparkasse) umožní opětovné vybudování existence

Rakouská ekonomika patří k nejbohatším na světě. Přesto se stále více lidí ocitá v sociální či hospodářské tísni, jež vede k přerušení obchodních vztahů s bankou. Existující bankovní spojení a s tím spojené služby jako platební styk apod. jsou v každodenním životě základním předpokladem pro mnohé transakce (trvalé příkazy k úhradě existenčních nákladů jako nájemné, plyn a elektřina, ale také platby ze strany státu). Stejně tak je mnohdy předpokladem pro opětovné získání zaměstnání vlastnictví účtu pro převod platu. V Rakousku nemá z různých důvodů přístup k bankovnímu účtu téměř 12 000 obyvatel.

Sdílet

Nadace „DIE ERSTE österreichische Spar-Casse Privatstiftung“ se nyní rozhodla založit spolkovou spořitelnu (Vereinssparkasse), která se tohoto problému ujme. Tato spořitelna umožní těmto lidem založit si bankovní účet. Jediným produktem této spořitelny bude časově omezený, zúročený základní účet s bankovní kartou bez možnosti přečerpání, který bude klientům k dispozici po dobu tří let. Časové omezení na tři roky je založeno na několika úvahách. Ze zkušenosti vyplývá, že drobní klienti, kteří jsou pod dohledem supervize, jsou do tří let schopni sanovat své konto, zejména pokud jsou pod mírným časovým tlakem. Spořitelna se nebude snažit o vytvoření trvalých řešení, ale chce umožnit řízený vztah s bankou.

Založením této spořitelny chce nadace nejen dostát svému poslání sloužit obecnému blahu a podporovat sociální péči, ale též převzít podstatnou společensko-politickou úlohu: chce pomoci těm lidem, kteří se dostali do finančních potíží stabilizovat svou životní situaci – přinejmenším co se bankovních služeb týče – a umožnit jim tak nový začátek. Posilována bude též individuální zodpovědnost stejně jako jistota v zacházení s penězi.

Bankovní účet se nemá stát ojedinělým produktem pro osoby v krizové situaci, ale má být vnímán jako smysluplná nabídka v rámci celého balíčku poradenských a pečovatelských služeb charitativních organizací (nevládní organizace jako Caritas nebo poradenství dlužníkům). Proto byl účet vyvinut v těsné spolupráci s těmito institucemi. Předpokladem pro poskytnutí účtu bude po zahájení v říjnu tohoto roku, aby potenciální klient měl již existující vztah s jednou z takových organizací a byl jí doporučen.

Založení této spořitelny je prvním novým založením spolkové spořitelny (Vereinsparkasse) v Rakousku od roku 1889. Základní kapitál činí 5,8 mil. EUR a bude v celé výši poskytnut nadací „DIE ERSTE österreichische Spar-Casse Privatstiftung“.

Spořitelna, která zahájí svoji činnost ke dni založení nadace DIE ERSTE österreichische Spar-Casse, tedy 4. října 2006, neotevře kromě poradenského střediska pro klienty žádné vlastní pobočky. Začne jako pilotní projekt na východě Rakouska a bude se opírat o síť poboček společnosti Erste Bank. V první fázi se očekává zhruba 2 000 klientů.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).