Hlavní navigace

Nezaplacení postihlo v posledním půl roce 45 % českých firem

České firmy platí faktury po 32 dnech, průměrná předepsaná doba splatnosti je přitom o šest dní kratší, tedy 26 dnů. I když faktury byly nakonec proplaceny, v posledních šesti měsících 83 % podnikatelů zaznamenalo výpadky v platbách od odběratelů. A celých 45 % dotazovaných se ve stejném období potýkalo přímo s úplným výpadkem zaplacení u svých odběratelů. Výsledky přinesl průzkum* pojišťovny Atradius, přední světové společnosti v oblasti pojišťování a vymáhání pohledávek.

Sdílet

Z průzkumu zadaného společností Atradius vyplynulo, že zatímco předepsaná doba splatnosti je 26 dní, odběratelé platí v průměru až po 32 dnech. „Jen 40 % českých společností používá různé předepsané doby splatnosti, např. podle oboru podnikání odběratele, místa, délky spolupráce atd. V západní Evropě to dělá 54 % firem a více rozlišují obchodní partnery i podle jejich platební morálky. S ohledem na velké množství českých respondentů se zkušeností se zpožděním úhrady faktur by se dalo očekávat číslo mnohem vyšší,“ říká Robert Čapka, ředitel Atradius pro Českou republiku. 83 % dotázaných se v uplynulých šesti měsících setkalo s problémy se zaplacením, alarmující je, že polovina z nich pak více nebo velmi často. Na dotaz, zda se situace zlepší nebo zhorší, odpovědělo pozitivně 16 % respondentů, naopak 20 % očekává zhoršení platební morálky.

Otázky se netýkaly pouze domácích firem, zaměřovaly se rovněž na zahraniční obchod. České firmy hodnotily zahraniční obchodní partnery relativně kriticky, 26 % z nich platební morálku odběratelů mimo Česko hodnotí jako průměrnou nebo špatnou. Zatímco předepsaná doba splatnosti pro cizí firmy je rovněž 26 dnů, peníze přichází na účet v průměru ještě o dva dny později než od českých odběratelů, a to po 34 dnech. Se zpožděním úhrad ze zahraničí se setkalo 51 % podnikatelů, 19 % celkem nebo velmi často. Úplné nezaplacení postihlo 15 % dotazovaných, u 4 % to bylo pravidelně.

* Výsledky průzkumu Atradius Credit Insurance, kterou vypracovala agentura Factum Invenio. Dotazováno bylo 200 firem napříč obory a s různou výší obratu.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).