Hlavní navigace

Nevhazujte reklamní letáky

Mnoho spotřebitelů odmítá reklamní letáky vhazované do jejich poštovních schránek. Právě pro ně vydalo Sdružení obrany spotřebitelů České republiky (SOS) samolepku „Nevhazujte reklamu“, kterou je možné nalepit na poštovní schránky a pokud se v nich i přesto reklama objeví, účinně se bránit.

Sdílet

Na SOS se obrací mnoho spotřebitelů, kteří se domnívají, že záplavy reklamních letáků vznikají naprosto zbytečně, nechtějí, aby jejich poštovní schránky byly jimi plněny. Spotřebitelé odmítají letáky z různých důvodů. Někteří zvlášť nyní před létem si nechtějí nechat nacpávat schránky a tím signalizovat svému okolí, že nejsou doma, jiní chtějí šetřit naše lesy, další je jednoduše nečtou.

Zákon o regulaci reklamy dává spotřebitelům silný nástroj, jak se letákům ve schránkách vyhnout. Stačí, pokud na schránku jasným způsobem uvedou, že si reklamní letáky nepřejí. Pokud jim i přesto někdo vhodí jakýkoliv leták, mohou se obrátit se svou stížností na místně příslušný krajský živnostenský úřad. Jde totiž v takovém případě o nevyžádanou reklamu, která vede k výdajům adresáta nebo ho obtěžuje a její distribuce je zakázána. Sdružení obrany spotřebitelů ČR se snaží spotřebitelům pomáhat v prosazování jejich práv. Proto spotřebitelé spolu s bezplatnou samolepkou obdrží i letáček vysvětlující jejich práva v případě, kdy by se jim letáky množily i nadále, uvedla Ivana Picková z SOS.

Každý zájemce může zdarma získat samolepku v poradnách SOS (jejich seznam najdou spotřebitelé na www.spotrebitele.info). Pro bezplatné zaslání samolepky spolu s vysvětlujícím letákem stačí poštou poslat na Sdružení obrany spotřebitelů ČR, Ve Smečkách 7, Praha 1 ofrankovanou obálku s uvedenou zpáteční adresou. SOS hledá i další distribuční místa této bezplatné samolepky ze všech regionů České republiky.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).