Hlavní navigace

Nervozita na trhu stále trvá, aneb jakou dividendu budou vyplácet podniky na trhu RM SYSTÉM

Jen o necelé jedno procento poklesl během uplynulého týdne Index RM, když ve čtvrtek a pátek mírně korigoval předešlé větší ztráty. Že korekce na globálních akciových trzích z přelomu února a března ještě úplně neodezněla, se mohli vlastníci českých akcií přesvědčit zvláště ve středu, kdy hned na začátku obchodního dne klesly prakticky všechny akciové tituly.

Sdílet

Závěr týdne byl již optimističtější a kupní pokyny pomohly k již zmíněnému růstu celého trhu. Stále ale přetrvává nervozita a malá aktivita investorů, kteří spíše sledují situaci na americkém a asijském trhu, než že by se zatěžovali informacemi o jednotlivých společnostech.

Nejzajímavější podnikovou informací uplynulého týdne je bezesporu oznámení o prodeji 7% státního podílu v ČEZu přes kapitálový trh. Koupit je má sám ČEZ, což rozptýlilo obavy z velkého převisu nabídky nad poptávkou a s tím spojené možnosti poklesu kurzu. Po oznámení této informace sice kurz akcie poklesl až k 822 Kč, ale bylo to spíše důsledkem zahraničních faktorů. Na ČEZ v současné době nepůsobí dobře ani teplé počasí, které drží cenu elektrické energie níže než se očekávalo. Týden titul uzavřel na hodnotě 872 Kč.

V dobách vyšší volatility trhu dávají investoři přednost spíše titulům, které vyplácejí dividendu.

Srovnáme-li si podle tohoto parametru akcie na trhu RM-SYSTÉM, vychází v poměru s tržní cenou akcie nejlépe Telefónica O2, kde management již oznámil záměr vyplatit 50 Kč dividendu na jednu akcii. Při současném kurzu 540 Kč činí dividendový výnos 9,3%.

Philip Morris ČR, který byl několik posledních let hlavní dividendovou hvězdou českého trhu, vyplatí v absolutním čísle dividendu bezesporu nižší než v roce 2006. Tehdy akcionáři dostali výnos 1 112 Kč z jedné akcie. Letos se očekávání analytiků pohybuje kolem 800 Kč a v poměrném vyjádření, vzhledem k aktuálnímu kurzu 10 620 Kč, činí dividendový výnos 7,5%. S odstupem se drží akcie Komerční banky nebo České spořitelny. První jmenovaná vyplatí dle vyjádření managementu 150 Kč (4,2%). Druhá banka vyplácí dlouhodobě výnos 30 Kč (3,5%) z jedné akcie, ale tato částka není ještě potvrzena. Na dividendu se mohou pravděpodobně těšit i akcionáři Třineckých železáren, které minulý rok vyplatily 100 Kč na akcii. Kdyby letos byla dividenda ve stejné výši jako rok předešlý, činil by výnos 5,3%. Ti co chtějí mít nárok na dividendu vyplacenou v letošním roce, musí akcie vlastnit v rozhodný den, který určuje každá společnost jinak. Obvykle je shodný s konáním jarních valných hromad, které rozhodují o zisku za předešlý rok.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).