Hlavní navigace

Nepřijetí mincí může být protiprávní!

Přestože platnost desetníků a dvacetníků skončí až 31. října 2003, již dnes někteří obchodníci odmítají od spotřebitelů drobné mince přijímat. Toto jednání je ale protiprávní a mohlo by být kvalifikováno i jako trestný čin! Proto SOS vyzvalo spotřebitele, aby na podobné výstřelky, zaznamenané u pokladen obchodů, upozorňovali.

Sdílet

V souvislosti s očekávaným ukončením platnosti desetníků a dvacetníků odmítají již dnes někteří obchodníci přijímat drobné mince. Upozornila na to v minulých dnech Česká obchodní inspekce. Toto jednání je porušením vyhlášky České národní banky č. 37/1994 Sb. Jsou-li platné mince odmítány ve velkém rozsahu, může být toto jednání kvalifikováno dokonce jako trestný čin na základě § 144 trestního zákona.

Podle zmiňované vyhlášky ČNB může prodávající odmítnout převzít více než 10 kusů mincí téže nominální hodnoty. Dále může odmítnout mince převyšující celkovou částku 100 Kč u mincí do nominální hodnoty 10 Kč včetně nebo mince přesahující celkovou částku 500 Kč u mincí vyšších nominálních hodnot. Pokud vyjmenované případy nenastanou, je prodávající povinen přijímat všechny platné mince bez dalšího omezení. Za úplně stejných podmínek je mince povinen přijímat i kupující, např. když mu prodávající vrací.

Jestliže prodávající odmítá v rozporu s právními předpisy přijmout platné mince, měl by se spotřebitel bránit – podat stížnost na příslušný inspektorát České obchodní inspekce či přímo na Českou národní banku, anebo alespoň informovat naše SOS, uvedl František Lobovský, předseda Republikového výboru Sdružení obrany spotřebitelů ČR.

SOS bude situaci sledovat a upozorňovat dozorové orgány i spotřebitelskou veřejnost na ty podnikatele, kteří ve větším rozsahu odmítají přijímat platné mince. Vyzývá proto spotřebitele, aby o případech protiprávního odmítání platných mincí informovali na adrese Sdružení obrany spotřebitelů, Rytířská 10, 110 00 Praha 1, e-mail: sos@spotrebitele.info. K hlášení mohou využít jednoduchý formulář, který zveřejnilo SOS na internetovém serveru Svět spotřebitelů, www.spotrebitele.info.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).