Hlavní navigace

Za nejvíce pojistných událostí v domácnostech může voda, z úrazů jsou nejčastější poranění nožem

Působení vody je nejčastější příčinou majetkových škod v domácnostech. Na ně podle statistik a zkušenosti likvidátorů ČSOB Pojišťovny připadá bezmála čtvrtina z celkového počtu škod hrazených z pojištění domácností a rodinných domů. S provozem domácností jsou však spojeny i četně škody na zdraví, z nichž daleko nejčastější jsou pořezání nožem.

Sdílet

Přestože z hlediska finančního dopadu bývají nejzávažnější požáry a živelní škody způsobené záplavou či povodní, pokud jde o četnost pojistných událostí, na prvním místě žebříčku majetkových škod jsou jednoznačně vodovodní škody. Únik vody nebo kapaliny z vodovodních a kanalizačních systémů, například z kohoutků a baterií, van, armatur či topných zařízení, způsobuje každoročně v domácnostech nejvíce škod, potvrzuje Iva Knapová, ředitelka odboru odboru služeb klientům neživotního pojištění ČSOB Pojišťovny. Někdy je příčinou škody havárie přímo v domácnosti klienta, velmi často se ale o škodu ,postarají′ nepozorní sousedé, dodává Knapová.

Nejčastější majetkové škody v domácnostech

1. Nejhorší je voda

I když rozsah vodovodních škod je obvykle jen malý a pojistné plnění se pohybuje v průměru v řádech tisíců korun, některé pojistné události se mohou vyšplhat do značných částek.

Příklad:

ČSOB Pojišťovna například řešila událost, kdy klientce praskla pancéřová hadička přívodu vody od umyvadla v prvním patře domu a unikající voda vytopila celou nadstandardně zařízenou nemovitost. Vyplacené pojistné plnění z pojištění domácnosti činilo téměř 200 000 Kč a pojistné plnění z pojištění stavby více než 1 200 000 Kč.

2. Vandalové a zloději

Na druhém místě z hlediska počtu likvidovaných majetkových škod jsou škody zaviněné zloději a vandaly: na odcizení a vandalismus připadá přibližně 15 procent vyřizovaných škod. Nejen v případě krádeží, ale i při vandalismu mohou být přitom škody velmi vysoké.

Příklad:

Klientovi ČSOB Pojišťovny neznámý pachatel vhodil dýmovnici do luxusně zařízené nemovitosti, v jejíž vstupní hale bylo otevřené schodiště do prvního patra. Dým z dýmovnice se tak rozšířil do všech místností a způsobil obrovské škody, protože z většiny poškozených věcí jej nebylo možné odstranit. Vyplacené pojistné plnění z pojištění domácnosti přesáhlo jeden milion korun. Škoda na stavbě byla ještě vyšší, klient ji však neměl pojištěnou.

3. Blesk

Třetí nejčastější škodu v domácnostech jsou s bezmála 15 procentním podílem překvapivě škody způsobené úderem blesku. Na rozdíl od vodovodních škod a škod vzniklých odcizením či vandalismem jde v tomto případě o sezónní typ škody, který je nejběžnější v letních měsících. Celkem během roku ČSOB Pojišťovna vyřídí z pojištění domácností a rodinných domů přes 4 000 pojistných událostí a zaplatí za ně kolem 50 milionů korun.

Nejčastější úrazy v domácnostech

S provozem domácností jsou však spojeny nejen majetkové škody, ale velmi často také škody na zdraví, které lze uhradit z úrazového pojištění. V četnosti těchto škod jsou přitom rozdíly mezi dětmi a dospělými.

Nejvíce dětských úrazů vzniká podle statistik ČSOB Pojišťovny v důsledku opaření tekutinami, pořezání sklem například při průchodu skleněnými dveřmi, přivření prstů do dveří, pádu z patrových postelí a pádu při hrách. U dospělých jsou naproti tomu nejčastější úrazy související s pořezáním kuchyňským nožem, pádem při výškových pracích (například při čištění oken či věšení záclon), popálením při vaření a pádem při hře s dětmi.

V souhrnných statistikách přitom figurují nejčastěji řezné rány s podílem téměř 40 %, následované pohmožděním či zlomením prstů přivřených do dveří (téměř 20 %) a frakturami vzniklými v důsledku pádu na zem (15 %).

Pojištění domácnosti a rodinných domů nabízí ČSOB Pojišťovna v podobě pojištění Domov Expres, které kromě pojištění proti obvyklým živelním rizikům může zahrnovat i finanční ochranu před záplavami a povodněmi, odcizením a vandalismem a lze si jím pojistit rovněž odpovědnost za škody z běžného občanského života (včetně například odpovědnosti za vytopení sousedů) nebo za škody způsobené domácími a hospodářskými zvířaty. Pojištění Domov Expres si lze nyní snadno sjednat i on-line, a to se slevou 5 %.

Úrazové pojištění nabízí ČSOB Pojišťovna buď jako samostatné pojištění, nebo jako připojištění k životnímu pojištění (například k pojištění dětí a rodičů ČTYŘLÍSTEK, k investičnímu životnímu pojištění VARIACE nebo k univerzálnímu životnímu pojištění SPEKTRUM). Také úrazové pojištění si klienti mohou nově sjednat on-line. Ti, kdo uzavřou pojištění přes internet do konce listopadu, získají první měsíční pojistné zdarma.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).