Hlavní navigace

Nejvíce pojistných podvodů bývá odhaleno v Praze. V „hitparádě podvodů“ vedou fingované dopravní nehody

Podle statistik ČSOB Pojišťovny bývá největší počet pojistných podvodů odhalen v Praze. Dlouhodobě se na vrcholu žebříčku nejčastějších pokusů drží podvody s automobily.

Sdílet

Podle statistik za loňský rok bylo nejvíce pojistných podvodů odhaleno v Praze (měřeno dle hodnoty pojistného plnění). Stejný trend pokračuje i v průběhu prvního pololetí letošního roku. Zatímco za celý loňský rok byly v Praze odhaleny pojistné podvody za třináct milonů korun, v letošním roce to bylo 3,5 milionu korun. Poměr k celkovému počtu pokusů zůstává však na téměř stejné úrovni jako v loňském roce. Naproti tomu Karlovarský kraj se stejně jako v celém loňském roce drží na pozici kraje s nejmenším výskytem takových pokusů.

Celkem bylo od začátku roku provedeno 167 kontrolních šetření. Celkově bylo uchráněno 17 milionů korun. Oproti stejnému období z loňského roku jde o hodnotu menší o 6 milionů korun. Nepotvrzuje se tak, že by se kvůli složitější finanční situaci jednotlivců i podniků razantním způsobem zvýšil počet pokusů o pojistný podvod.

Oproti očekávání nedošlo ani ke zvýšení počtu podvodů v oblasti životního pojištění. V hitparádě pokusů o pojistný podvod stále vedou fingované dopravní nehody nebo fingovaná odcizení vozidel. Kromě povinného ručení a havarijního pojištění se ale s podvody často setkáváme také například u podnikatelských pojištění nebo u pojištění domácností, řekl Zdeněk Horáček, vedoucí oddělení forenzního auditu ČSOB Pojišťovny, které se na odhalování pojistných podvodů zaměřuje.

Kuriózní případ pojistného podvodu:

Údajný poškozený nahlásil na oddělení likvidací škodu na svém osobním automobilu. K údajné dopravní nehodě mělo dojít tím, že poškozeného známý, který bydlí v sousední vesnici, při parkování odřel blatník a bok stojícího vozidla poškozeného.

Likvidátor, který byl právě nedaleko, přijel k nehodě dříve než bylo domluveno. Poškozeného doma nezastihl, jeho vozidlo však k údivu likvidátora stálo nepoškozené před domem. Likvidátor si tedy nafotil netknuté vozidlo a snímky poslal do pojišťovny. Druhý den poškozený souhlasil s návštěvou likvidátora. Po přijetí na smluvené místo mu údajně poškozený klient ukázal nabourané vozidlo.

Údajně poškozený byl konfrontován s fotografiemi pořízenými předchozího dne. Na nich stojí vozidlo nepoškozené a to v době po nahlášení nehody. Klient nakonec provedl přiznání, že nehodu nefingoval. Chtěl se tak pomstít svému známému, protože se začal ucházet o stejnou ženu jako on.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).