Hlavní navigace

Nejvíce nehod se zvířaty registruje Česká pojišťovna v říjnu

Statistiky České pojišťovny již několik let po sobě ukazují, že nejvíce dopravních nehod, při nichž je jedním z účastníků zvíře, se stane právě v říjnu. A rok od roku počet těchto podzimních střetů roste. Nejvíce hlášení eviduje Česká pojišťovna ze středních Čech a jižní Moravy, nejméně z Prahy.

Sdílet

Zatímco před pěti lety jsme registrovali 2138 škod, loni to bylo 3836 nehod a letos jsme ještě před nejkritičtějším říjnem napočítali více než 3100 srážek motoristů se zvířaty, uvedl ředitel likvidace škod z neživotního pojištění České pojišťovny Radim Nekov.

Důvodem těchto nelichotivých čísel je zejména migrace zvěře za potravou a říje srnčí a jelení zvěře. Pojistné události jsou hlášeny zpravidla z brzkých ranních hodin, zhruba kolem šesté nebo pozdních večerních z lesních úseků a v poslední době ještě více ze silnic mezi poli. Situaci zhoršuje podzimní snížená viditelnost, častější mlhy a třeba i mokrá vozovka. Podle statistik Centra dopravního výzkumu zahyne pod koly aut zhruba 8 až 9 tisíc kusů zvěře, nejvíce zajíci, srnčí zvěř, bažanti, ale i divočáci, kuny, ovce, koně, nebo například i ježci, žáby, šneci…

Skutečný počet střetů se zvířaty je totiž mnohem vyšší, protože ne každá srážka je nahlášena jako dopravní nehoda. Pokud se nestane nic vážnějšího, nebo majitel vozu nemá uzavřeno havarijní pojištění, z něhož by pojišťovna mohla škodu uhradit, motoristé ani nehodu neoznámí, doplňuje Radim Nekov.

Podle odborníků je v mnoha případech lepší do zvířete najet, než riskovat úhybným manévrem například náraz do stromu. V každém případě by řidiči měli být ostražitější a počítat s tím, že zvěř se často pohybuje ve skupinách, například u divokých prasat to platí téměř stoprocentně. Řidič tak může zabránit srážce s prvním divočákem, ale druhý může skončit pod koly. To se přihodilo i majiteli užitkového vozidla Fiat, který jel koncem října loňského roku po rychlostní silnici z Liberce do Prahy. U obce Brodce mu pod kola auta vběhlo celé stádo divočáků. Všech sedm prasat srážku nepřežilo – za zvěřinové hody zaplatila Česká pojišťovna majiteli auta více než 40 tisíc korun.

Dopravní nehody se zvířaty mnohdy končí soudními spory. Takovou byla například jarní srážka řidiče Opelu s psím šampiónem, který utekl pánovi ze zahrady rodinného domku a zřejmě k němu spěje i nedávná netradiční nehoda ze severních Čech. Po polní cestě vedl majitel svého poníka na uzdě, ale zvíře se najednou splašilo a vběhlo pod kola právě projíždějícího auta. Tentokrát však nepožaduje odškodnění majitel mrtvého zvířete, ale naopak vlastník vozu, kterého bude oprava stát více než 50 tisíc korun. U domácích zvířat mají poškození motoristé i bez havarijního pojištění mnohem větší šanci na úhradu svých škod, než při střetech s lesní zvěří. Jejich vlastníky se obvykle podaří dopátrat. Ti by na to neměli zapomínat a raději si včas sjednat patřičné odpovědnostní pojištění, doplňuje Markéta Bradáčová z odboru pojištění odpovědnosti ČP.

Ne všechny pojistné události, v nichž figuruje jako jeden z účastníků zvíře, nemusí být nutně dopravními nehodami. Jde například o likvidaci z odpovědnostního pojištění jednoho východočeského majitele autobazaru. Vystavená vozidla mu několik měsíců v noci hlídal spolehlivě vycvičený vlčák. Až do osudné noci, kdy do objektu vběhla kočka a schovala se pod jedno z aut a vyšplhala se spodkem až k motoru, kde se schovala. Čtyřnohý hlídač okamžitě zapomněl na výcvikový dril a ve snaze se k vetřelkyni dostat, poškrábal auto ze všech stran a ohlodal některé plastové díly. A protože si vybral zánovní, leč relativně drahý terénní vůz, úhrada přesáhla sto tisíc korun. Podobnou sumu zaplatila Česká pojišťovna i majiteli stříbrné octavie, který si vyrazil na Šumavu na houby. Zaparkoval na kraji lesa a když se vrátil s bohatým úlovkem, málem utrpěl těžkou zdravotní újmu. Na přední kapotě auta zahlédl dvě dovádějící kůzlata. Kamerunské kozičky, jejichž chovatel zůstal i po detailním prošetřování neznámý, poskákaly i další části auta a kopýtky udělaly nesmazatelné podpisy.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).