Hlavní navigace

Nejschopnějším středoškolákem je student Gymnázia Jaroslava Heyrovského z Prahy

Ve finále dvanáctého ročníku celostátní soutěže o nejlepšího českého středoškolského studenta zvítězil Jiří Peterka, student septimy Gymnázia Jaroslava Heyrovského v Praze 5. Hlavním kritériem soutěže byly podle jejího organizátora – mezinárodní vzdělávací organizace Junior Achievement ČR – manažerské schopnosti studentů a konkrétní představa o jejich budoucí kariéře. Partnerem soutěže Nejlepší student-studentka je již od roku 1998 společnost PricewaterhouseCoopers.

Sdílet

Jako druhý se umístil Jan Ambrož, student maturitního ročníku Gymnázia Říčany a třetí místo obsadil Martin Jiruška z 3. ročníku Obchodní akademie Chrudim.

„Hlavním cílem soutěže je vést studenty k aktivitám přesahujícím rámec školních povinností a najít mezi nimi ty, kteří se již během studia na střední škole zamýšlejí nad svou budoucí profesní kariérou a něco pro ni dělají. Ať již jde o aktivní přípravu na další studium, nebo o praxi v preferovaném oboru,“ říká Kateřina Macková, vedoucí programová manažerka pořádající organizace Junior Achievement.

Všichni tři středoškoláci mají s mimoškolními aktivitami bohaté zkušenosti. Vítěz, Jiří Peterka, začal již ve 12 letech organizovat projekt Junior Internet (www.juniorinternet.cz) určený dětem a mladým lidem s aktivním přístupem k Internetu. Zároveň je iniciátorem platformy B4Y – Business For Youth (www.b4y.cz) pro mladé internetové podnikatele a v loňském roce vybudoval neziskovou organizaci Together Czech Republic (www.together.cz), jejíž náplní je organizace mezinárodních aktivit pro mládež. Téměř již absolvent Gymnázia Říčany Jan Ambrož působí v profesionální redakci serveru Lupa.cz, publikuje články o českém internetu a externě spolupracuje s deníkem 24 hodin. Přispíval také na internetové servery iDnes.cz, Neviditelný pes, Britské listy či Politikon. Je též vedoucím projektu AmbrozOnline.net, který vyrábí internetové stránky pro firmy a podnikatele.

Martin Jiruška studuje tři cizí jazyky a organizační zkušenosti získává jako manažer florbalového klubu. Své schopnosti bude prokazovat také jako člen týmu, který se ve středu 3. května účastní celonárodního finále soutěže o nejlepší tým MESE (z anglického „Management and Economic Simulation Exercise“), další ze soutěžních kategorií Junior Achievement, při které se dvoučlenné týmy středoškoláků prostřednictvím počítačové simulace stávají manažery výrobních podniků a tak jako v realitě soutěží o místo na trhu. Martin Jiruška je prezidentem Studentské společnosti Třináctka, která se zabývá prodejem potravin a ruční výrobou dárkových předmětů. Projekt Studentská společnost je též jedním z programů mezinárodní vzdělávací organizace Junior Achievement.

Na rozdíl od předchozích ročníků byla letos soutěž poprvé otevřena nejen studentům vzdělávacích programů Junior Achievement, ale všem středoškolákům České republiky. Základního kola, které proběhlo korespondenčním způsobem letos v lednu, se zúčastnilo 102 soutěžících. Úkolem studentů bylo napsat esej na společné téma „Moje budoucí práce snů“ vyjadřující odpověď na otázku, čemu se chtějí v budoucnu věnovat a jak chtějí svých cílů dosáhnout. Součástí zadání bylo i vypracování strukturovaného dotazníku. Účastníci soutěže mohli ve dvou přílohách uvést přehled svých dosavadních školních i mimoškolních aktivit, které jim pomáhají se na jejich budoucí profesní uplatnění připravit, a konkrétní popis plánu svého kariérního rozvoje. Snahou je přimět budoucí absolventy škol, aby si včas sami definovali svá ideální pracovní místa podle toho, co dělají rádi a k čemu u sebe objevili talent. To v budoucnu usnadní najít pracovní místo podle jejich vlastních představ.

„Z odevzdaných prací bylo na první pohled zřejmé, že zadání v některých případech přimělo studenty poprvé se vážněji zamyslet nad svou budoucností. Což byl jeden z hlavní cílů soutěže,“ konstatuje Kateřina Macková. Celonárodního finále, které se uskutečnilo 27. a 28. dubna v Praze, se zúčastnilo 10 studentů. Téměř polovina z nich absolvovala v rámci svých středoškolských studií některý z programů Junior Achievement. Po úvodním seznámení proběhlo druhý den finále v prostorách partnera soutěže, společnosti Pricewaterhou­seCoopers. Zde na ně čekal úkol náročnější – aktivity pracovního assessmentu, které připravili a vedli specialisté společnosti Koučink Centrum.

„Uplatnění absolventů středních škol v jejich prvním zaměstnání skrývá nemalá úskalí. Školy bohužel dosud nepokrývají současnou potřebu výuky požadovaných klíčových manažerských dovedností. Studenti mají většinou dobré znalosti, ale často jim chybí schopnost jich využít v praxi,“ vysvětluje Lenka Schilderová, výkonná ředitelka Koučink Centrum. A jak dodává, absolventi také často nedokáží odhalit svoje silné stránky a slabiny a spoléhají jen na podporu a vedení. „Cílem každého mladého zaměstnance v jeho prvním zaměstnání by nemělo být jen chodit do práce, ale najít práci, která se pro ně stane posláním,“ říká Lenka Schilderová.

Ve finále museli studenti prokázat prezentační a komunikační dovednosti, přizpůsobivost změnám, schopnost převzít odpovědnost, umění přesvědčit kolegy, vyjednat řešení uspokojivé pro obě strany, či dovednost řídit projekt a projektový tým. Pravidla soutěže v podstatě kopírovala testovací aktivity pro skutečný výběr uchazečů na manažerské pozice.

Věcné ceny, které věnovala společnost Pricewaterhou­seCoopers, obdrželi tři nejlepší studenti. „Přestože se naše společnost zaměřuje především na spolupráci se studenty vysokých škol, aktivity Junior Achievement považujeme za velmi přínosné, a proto je dlouhodobě podporujeme. Mnoho dnešních středoškolských studentů je velmi talentovaných a mají již často jasnou představu o tom, jakému povolání se ve svém budoucím pracovním životě chtějí věnovat a jak toho dosáhnout. Jsme rádi, že se s nimi můžeme na soutěžích pořádaných touto vzdělávací organizací setkávat,“ uvedla Markéta Štrajtová ze společnosti Pricewaterhou­seCoopers.

Všichni finalisté navíc získali zvláštní cenu – na konci letošního školního roku se zúčastní ukázky prestižního studijního programu MBA v CMC Graduate School of Business v Čelákovicích, kde budou se zkušeným lektorem řešit konkrétní případové studie a získají základní informace o studiu MBA.

Markéta Pluhařová, Junior Achievement ČR

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).