Hlavní navigace

Nejlepší velikonoční výslužku získali akcionáři Volkswagenu, který během týdne na trhu RM S posiluje o 20%

Předvelikonoční týden začal na akciovém trhu velmi nervózně díky víkendovým událostem a řešením krize kolem krachu americké investiční banky Bear Stearns. Dalším milníkem bylo snížení základních úrokových sazeb v USA o 75 bodů na 2,25%. Obchodování na českém akciovém trhu kopírovalo vesměs zahraniční náladu. Pátek už byl v duchu pomlázky velmi klidný až nudný.

Sdílet

Bezesporu nejsilnější růst zaznamenaly na trhu RM-SYSTÉM akcie automobilky Volkswagen, které vzrostly o více jak 20%. Objemy obchodů jsou s tímto novým titulem na českém akciovém trhu zatím velmi nízké, nicméně ten kdo ho před týdnem koupil chybu neudělal.

Kurz akcií intenzivně rostl díky spekulacím ohledně navyšování podílu Porche ve Volkswagenu tak, aby její podíl na hlasovacích právech přesáhnul 75%. Volkswagen je jednou z největších společností na českém kapitálovém trhu s tržní kapitalizací 1,35 bilionu korun při závěrečném kurzu 4 455,30 Kč.

O poznání vyšší likvidita je u dalšího nového titulu, akcií Intel. Kurz tohoto největšího výrobce polovodičů na světě vlivem negativní nálady na akciovém trhu a dalších faktorů spadl od poloviny prosince loňského roku z hodnot nad 510 Kč (v přepočtu na tehdejší kurz dolaru a hodnotu akcie) až k dnešním 347 Kč na trhu RM-S.

Pozitivní reakce trhu byla na oznámení o zvýšení čtvrtletní dividendy o 10% na 14 centů (cca. 2,3 Kč). Rozhodný den pro výplatu je 4. května a dividenda bude vyplacena 1. června.

Velmi kolísavé bylo v průběhu týdne obchodování s titulem Pegas. Akcie tohoto druhého největšího evropského výrobce netkaných textilií oslabily v průběhu čtvrtka až pod nevídaných 540 Kč, ale ještě týž den dokázaly posílit nad 590 Kč. Týden pak kurz uzavřel na hodnotě 578 Kč.

Za volatilní obchodování může nálada na kapitálovém trhu, a také oznámené výsledky hospodaření za uplynulý rok, které byly na úrovni očekávání trhu. Společnost vytvořila při výnosech 122 mil. EUR čistý zisk 22,1 mil. EUR (+9,2% y/y).

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).