Hlavní navigace

Nejčastější podvod s kreditkou? Zneužití karty příbuzným

[Tisková zpráva] Dříve děti svým rodičům tajně braly z peněženek peníze, nyní, v době elektronické komunikace, vytahují rovnou jejich kreditní karty a tajně s nimi platí na internetu.

Sdílet

Často jde přitom o zboží za nemalé částky. Kartou rodičů také rádi vyberou peníze z bankomatu. Vyplývá to z analýzy zneužití kreditních karet společnosti Home Credit za loňský rok.

„Tak jako každý rok, nejvíce podvodů na našich kartách jsme zaznamenali při výběrech z bankomatů,“ popisuje situaci Kateřina Bednářová z  oddělení karet Home Creditu. „Ve 23 případech podali klienti reklamaci kvůli podezření, že jim někdo neoprávněně vybral peníze. Pouze v jediném případě ale šlo o reklamaci oprávněnou. Ostatní jsme museli zamítnout,“ dodává Bednářová. Ptáte se proč? Většina klientů nakonec zjistila, že si jejich kartu bez dovolení „vypůjčil“ někdo z rodiny. V peněženkách svých blízkých přitom tajně neloví jen děti, ale i rodinní příslušníci v jiném příbuzenském vztahu, třeba manželé nebo sourozenci.

Druhou nejčastější formou podvodů byly neoprávněné transakce na internetu. V roce 2011 zaznamenali pracovníci Home Creditu pět takových případů v celkové hodnotě přes 20 tisíc korun. I u těchto případů se nakonec ukázalo, že kartu použil někdo z rodiny. „Při řešení takové reklamace kontaktujeme obchodníka, u kterého měla proběhnout neoprávněná transakce. Zjišťujeme, zda se platba opravdu uskutečnila, v jakém čase a další podrobnosti. Často nakonec přijdeme na to, že někdo tajně zaplatil kartou svého blízkého příbuzného,“ přibližuje Bednářová postup při podezření na zneužití karty.

Skimming není častý, ale nebezpečný

Ne vždy se ale klient dostane do problémů svou vinou nebo s přispěním příbuzných. V loňském roce Home Credit zaznamenal tři pokusy o tzv. skimming, tedy kopírování údajů z karty přímo v bankomatu a jejich následné zneužití při platbách jinde. Jeden pokus o ukradení dat se stal v Africe, kde klient zrovna vybíral peníze z bankomatu. Podvodníci pak jeho kartou platili v okolních zemích.  Další dva případy skimmingu se staly v Česku. „V případech podezření na skimming karty okamžitě blokujeme, jejich majitele informujeme a vydáváme jim karty nové,“ říká vedoucí kartového centra Home Creditu Aleš Nejezchleb.

Pro odhalování podvodů používá Home Credit speciální program Fraud Monitoring, pomocí kterého sleduje všechny rizikové transakce. „Počet oznámení v loňském roce vzrostl, protože jsme pro zajištění co největší bezpečnosti nastavili podmínky ještě přísněji. Nově monitorujeme všechny výběry z bankomatů v zahraničí, kterými se rozšířily dosavadní kontroly plateb na rizikových místech,“ doplnil Nejezchleb.

Jak chránit svou kreditní kartu před zneužitím?

Vždy dodržujte základní pravidla pro práci s kartou. „Ačkoli před tím opakovaně varujeme od samého počátku, kdy karty vydáváme, stále mají někteří lidé na kartě napsaný svůj PIN,“ říká analytik Home Creditu Michal Kozub. A dodává několik dalších rad:

-    PIN si pamatujte a nikdy ho nenoste s sebou

-    PIN si nepište do mobilu. Kabelku vám mohou ukrást s peněženkou i mobilem a najít v něm uložený PIN je pak velmi snadné

-    I v rámci rodiny zvažte, komu dáváte svou kartu

-    Kartu nenechávejte jako zástavu

-    Pokud můžete, vybírejte z bankomatu, který znáte. Před výběrem se přesvědčte, že na bankomatu, kam vkládáte kartu, není nic podezřelého.

-    Pokud kartu ztratíte, okamžitě ji zablokujte. Číslo na oddělení blokace karet si uložte do mobilního telefonu.

A jak používat kartou bezpečně na internetu?

-    Plaťte jen u těch obchodníků, které znáte, nebo u těch s mnoha dobrými referencemi

-    Pokud vyplňujete internetovou objednávku, přesvědčte se, že adresa stránky začíná „https“ – znamená to zabezpečení stránky

-    Nereagujte na podvodné e-maily žádající o vaše údaje o kartě

-    Kartu si můžete připojistit proti zneužití. Toto pojištění se vztahuje i na kritickou dobu, než zneužití stihnete nahlásit své finanční instituci. Investice, která přijde na několik korun měsíčně, se tak může mnohonásobně vyplatit.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).