Hlavní navigace

Nejčastější dětské úrazy jsou řezné rány, děvčata jsou opatrnější než chlapci

[Tisková zpráva] V období letních prázdnin jsou děti vystaveny většímu nebezpečí úrazu. Potvrzují to i zkušenosti Pojišťovny České spořitelny – právě v těchto měsících totiž zaznamenává nárůst počtu hlášených pojistných událostí. Zvýšená ostražitost rodičů je tedy na místě. Nejčastější dětské úrazy jsou řezné rány (17 % u chlapců a 14 % u děvčat). Následují je podvrtnuté kotníky u chlapců (8 %) a podvrtnuté prsty u děvčat (7 %). Nejrizikovější skupinou jsou přitom teenageři – ve více než třetině případů si totiž úraz přivodily děti ve věku dvanáct až čtrnáct let.

Sdílet

V loňském roce bylo Pojišťovně České spořitelny nahlášeno přes 25 000 dětských úrazů. Nejméně úrazů měly děti do jednoho roku, u batolat (dětí do tří let), které začínají rozvíjet pohybové schopnosti, počty úrazů rostou.

Podle údajů Pojišťovny České spořitelny jsou k úrazům nejnáchylnější skupinou děti mezi jedenáctým a čtrnáctým rokem života – a to shodně chlapci i dívky. U chlapců úrazovost dosahuje vrcholu ve třináctém roce života, zatímco největší počet úrazů si přivodí děvčata jedenáctiletá. Po jedenáctém roce jsou dívky opatrnější,“ říká Petr Kohoutek, ředitel úseku pojištění Pojišťovny České spořitelny.

Nejčastěji hlášenými úrazy jsou dlouhodobě řezné rány, podvrtnutý kotník a prsty, pohmoždění nohy nebo ruky a zlomeniny prstů (viz tabulky níže). K nejvyššímu počtu dětských úrazů dochází během letních prázdnin, naopak nejméně často si děti úraz přivodí na jaře. V počtu úrazů mírně převažují hoši nad dívkami.

Přímá úměrnost není pouze mezi věkem dítěte a počtem úrazů, ale i věkem a menší možností rodičů ochránit dítě před nimi. Nejrizikovější skupina – teenageři – již na rodičovské rady příliš nedají. Proto by rodiče měli myslet na zabezpečení svých dětí ještě před tímto rizikovým věkem a pořídit jim úrazové pojištění. Pojišťovna České spořitelny pro všechny zájemce o dětské pojištění připravila Flexibilní životní pojištění JUNIOR. Pojištění, které se vztahuje nejen na úrazy, ale také například na 24 onemocnění a operativních zákroků, lze jej sjednat až do 25 let věku dítěte. Připojištění dítěte lze rovněž sjednat jako součást rodinného FLEXI životního pojištění. Rodič takto může na jedné smlouvě nechat připojistit až pět dětí.

Zájem o připojištění dětí v zemi dlouhodobě roste, jen Pojišťovna České spořitelny v současné době eviduje více než 330 tisíc pojištěných dětí. Více na www.pojistovnac­s.cz.Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).