Hlavní navigace

Nedávejte živlům šanci

[Tisková zpráva] Česká asociace pojišťoven (ČAP) vydává další informační a instruktážní brožurku „S POJIŠTĚNÍM PROTI ŽIVLŮM“ určenou všem, kteří vnímají hrozící rizika živelních katastrof a chtějí mít svůj majetek správně pojištěný.

Sdílet

„Přestože živelní škody představují téměř 25 % z celkového počtu škod na majetku, co do objemu škod jsou na prvním místě, pohybují se až v milionech korun na jednu pojistnou událost,“ říká manažerka pro komunikaci a vzdělávání ČAP Marcela Kotyrová. „Proto je skutečně riskantní nechávat svůj majetek nepojištěný. Během jednoho víkendu můžeme totiž snadno o všechen přijít,“ dodává manažerka pro komunikaci.

Statistiky škod způsobených živly za posledních 15 let jsou opravdu alarmující. Pojišťovny vyplatily za toto období více než 90 miliard korun na úhradu škod, které způsobily živelní pohromy na majetku jejich klientů. Nejrozsáhlejší škody způsobily povodně. V jejich důsledku nahlásili klienti pojišťovnám téměř 280 tisíc pojistných událostí v celkové hodnotě 53 miliardy korun. 240 tisíc pojistných událostí bylo nahlášeno v souvislosti s vichřicí a krupobitím, které způsobily škody ve výši 8,5 miliardy korun. Sněhová nadílka na střechách pak představuje z pohledu pojišťoven 88 tisíc nahlášených škod v celkové výši 2,9 miliardy korun. Jen letošní živelní pohromy způsobily škody, které pojišťovny odhadují na 9,5 miliardy korun. 

„Letošní povodně a krupobití potvrdily, že pojištění majetku proti živlům patří mezi základní pojistnou ochranu všech občanů, a to prakticky bez ohledu na lokalitu nemovitosti,“ pokračuje Marcela Kotyrová a doplňuje: „Bohužel živelní katastrofy odkrývají i chyby, jež klienti při sjednání pojištění dělají. Nejčastější z nich je podpojištěnost majetku, které se ukazuje jako problém zejména u zastaralých pojistných smluv. Živly se nepojištěným ani špatně pojištěným objektům nevyhýbají, je v zájmu každého z nás si smlouvu zkontrolovat, případně aktualizovat.“

Formou elektronické brožury nabízí ČAP veřejnosti kompletního průvodce majetkovým pojištěním, zaměřeným zejména na pojištění proti živlům. Tato publikace obsahuje všechny nezbytné kroky od výběru a sjednání pojištění až po řešení vzniklé škodní události. Zároveň obsahuje celou řadu informací k jednotlivým živelním rizikům, důležitých upozornění a rad, jak postupovat v případech konkrétní pojistné události.

V pořadí již čtvrtá informační příručka pro veřejnost, kterou ČAP vydala, je v elektronické podobě volně ke stažení na webových stránkách ČAP (www.cap.cz) v sekci Formuláře a brožury.Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).