Hlavní navigace

Nakládání s výrobky pro humanitu

V Prostějovském dnu byl 30. 3. zveřejněn článek J. Pospíšilové „Červený kříž nabídne sociálně slabším lidem levné oblečení“, který obsahuje nepravdivé a zavádějící informace.

Sdílet

Konkrétně, cituji že „pracovníci humanitární organizace získali licenci na prodej zboží zabaveného Českou obchodní inspekcí“. Dále se tam píše, že „OS ČČK (v Prostějově) teď navíc získal licenci na prodej zboží zabaveného Českou obchodní inspekcí. V těchto dnech dorazila do Prostějova první dodávka asi pěti set kusů dámských, pánských a dětských zimních bund a dalšího oblečení, batohy i tašky. Toto zboží bylo zabaveno v plzeňském kraji jako nezákonně prodávané imitace výrobků nejrůznějších světových značek.“

Česká obchodní inspekce považuje takto zkreslenou informaci za způsobilou zpochybnit zákonem stanovený a ČOI striktně dodržovaný postup při předávání propadlých výrobků pro humanitární účely, a to z následujících důvodů: ČOI nevydává žádné licence, ale uzavírá smlouvy s veřejně prospěšnými neziskovými organizacemi, které musí splnit zákonem stanovené podmínky. Přejímající organizace se smluvně zavazují k odstranění všech ochranných známek (prvků porušujících práva duševního vlastnictví), k použití výrobků pouze k humanitárním účelům na území ČR a také k tomu, že zabrání jeho zneužití nebo opětnému prodeji.

Porušení kterékoliv z těchto nebo dalších zákonem o ČOI stanovených povinností je pod sankcí až do výše 1 000 000 Kč.

Skutečnost je následující: ČOI uzavřela po splnění všech stanovených povinností smlouvu o předání zabraných výrobků pro humanitární účely s Oblastním spolkem Českého červeného kříže (OS ČČK) v Prostějově. Výrobky, které byly společnosti předány ČOI se sídlem v Plzni, podle sdělení ředitelky OS ČČK Lenky Černochové čekají na kontrolu po odznačení. Po kontrole, kterou provedou příští týden pracovníci pobočky ČOI v Olomouci, budou tyto výrobky zdarma poskytnuty potřebným. Odmítla jakoukoliv pochybnost, že by s nimi mělo být naloženo jinak. Je si vědoma, že jiný postup by byl porušením zákona a mohl by vést ke zrušení uzavřené smlouvy, odebrání zboží a případným dalším sankcím.

Pokud nebude ze strany redakce Prostějovského dne v nejbližším možném termínu zajištěna oprava chybných informací, které poškodily ČOI i prostějovskou pobočku Českého červeného kříže, použije ČOI všechny prostředky, které jí zákony umožňují, k ochraně majetku státu a dobrého jména obchodní inspekce.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).