Hlavní navigace

Nadace KB – Jistota věnovala dva miliony korun

Praha/Vimperk 5.února 2007 - Nadace Komerční banky – Jistota poskytla Správě Národního parku a chráněné krajinné oblasti Šumava sponzorský dar 2.000.000 korun. Dar bude použit na odstraňování škod způsobených orkánem Kyrill 18. a 19.ledna. Symbolický šek dnes ve Vimperku převzal z rukou předsedy správní rady Nadace Jistota Jaroslava Říšského ředitel Správy NP a CHKO Šumava Alois Pavlíčko.

Sdílet

„Nesmírně si vážíme pomoci, kterou nám Nadace Jistota tak rychle a v takové výši poskytuje. Příspěvek využijeme zejména na odstranění škod způsobených vyvrácenými stromy na mladých porostech a na obnovu právě takto postižených ploch,“ řekl ředitel Správy NP a CHKO Šumava Alois Pavlíčko.

Objem vyvrácených nebo větrem zlomených stromů činí kolem 670.000 m3 dřeva, celkové škody se předběžně odhadují na 100.000.000 korun. Orkánem byly nejvíce zasaženy porostní stěny na okrajích starších holin vzniklých v minulých desetiletích působením větru a asanacemi kůrovce, poškozeny byly také porosty prořídlé nahodilou těžbou v nedávné minulosti. Rozptýlenými polomy jsou postiženy především nižší polohy, významně také porosty obhospodařované obcemi.

Nejvíce vývratů a polomů je v místech, kde došlo k „otevření“ lesa těžbou a na kterých byly v minulých letech intenzivně vysazovány nové porosty, především bukové a jedlové. Místo polámané výsadby budeme sázeny nové stromky, opravíme poškozené oplocenky i zničené ochrany jednotlivých stromků, doplnil ředitel CHKO.

„Komerční banka byla jednou z prvních finančních institucí, které se rozhodly pomoci všem postiženým ničivou vichřicí. Její Nadace KB Jistota se dlouhodobě snaží podporovat lidi v tísni a pomáhat v oblastech, kde došlo k vážným přírodním katastrofám. Jsme rádi, že můžeme přispět k obnově Národního parku Šumava, neboť jde o společné bohatství nás všech,“ řekl předseda správní rady nadace Jaroslav Říšský.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).