Hlavní navigace

Nadace ČS podporuje projekt pro seniory vyznamenaný cenou Makropulos

V rámci akce Dny seniorů 2005, která se koná od 6. do 8. října 2005 v Praze na Žofíně, předala ministryně zdravotnictví Doc. MUDr. Milada Emmerová, CSc. dne 7. října v Malém sále paláce Žofín cenu Makropulos projektu Tísňová péče AREÍON občanského sdružení ŽIVOT 90, jehož je Nadace České spořitelny několikaletým partnerem.

Sdílet

Toto ocenění se uděluje mimořádnému a v praxi osvědčenému projektu řešícího zdravotní a zdravotně sociální potřeby seniorů v České republice.

Jsme velmi rádi, že máme možnost podporovat prostřednictvím občanského sdružení Život 90 projekt, pomocí kterého můžeme výrazně zlepšit kvalitu života seniorů, především lidí osamělých, sociálně handicapovaných a zdravotně postižených v jejich vlastních domovech, řekla Jarmila Plachá, předsedkyně správní rady Nadace České spořitelny.

Tísňová péče AREÍON je komplexní sociální služba určená pro seniory a zdravotně postižené občany. Jedná se o nepřetržitou hlasovou a elektronickou komunikaci s osobami, které jsou v důsledku snížení soběstačnosti v oblasti osobní péče vystaveni stálému, vysokému riziku ohrožení zdraví nebo života v případě náhlého zhoršení zdravotního stavu nebo schopností. Poskytovatel služby monitoruje klienta v jeho bytě, je s ním v oboustranném spojení a v krizové situaci zabezpečuje poskytnutí okamžité odborné pomoci, kterou si klient přivolá pouhým stisknutím tísňového tlačítka. Odborná pomoc je nepřetržitá 24 hodin denně a 7 dní v týdnu.

Projekt Tísňová péče AREÍON je realizován již od roku 1992, kdy byl v Praze občanským sdružením ŽIVOT 90 zřízen dispečink a instalovány první terminální stanice. Díky dosahované kvalitě, potřebnosti a zájmu o tuto službu se každý rok celkový počet klientů zvyšuje. V současné době je tato péče poskytována 995 klientům ŽIVOTa 90 v šesti krajích ČR (Praha, Středočeský kraj, Ústecký kraj, Královéhradecký kraj, Jihočeský kraj a Vysočina) prostřednictvím čtyř dispečinků v Praze, Kutné Hoře, Hradci Králové a Jihlavě.

Dalším projektem Občanského sdružení Život 90 je Dům seniorů PORTUS v Praze, který zajišťuje humanitární služby pro seniory. Provozuje klubovny, poradny, dopravu pro zdravotně postižené seniory, informační služby a mnohé další činnosti.

Klára Gajdušková
tisková mluvčí FSČS

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).