Hlavní navigace

Na „volném trhu RM-S“se objevují další tituly!

Shrnutí událostí na trhu RM-S z týdne 10.10 až 15.10.2005

Sdílet

V tomto týdnu se na českém trhu s cennými papíry objevily 4 nové emise. Volný trh RM SYSTÉMu, který byl otevřen letos v létě, se tím rozšiřuje již na 13 titulů. Nově se obchodují Šmeral Brno, Madeta, Západočeská plynárenská a Lafarge cement. I přes nízký objem obchodů je vidět zájem o nové tituly. Lídrem volného trhu po dlouhou dobu zůstává Mittal Steel Ostrava (bývala Nová Huť). Akcii, kterou bylo v roce 2002 možné koupit za 44 korun, se v pátek pohybovala kolem 2660 korun.

Mittal Steel, který patří mezi dva největší ocelářské kolosy na světě, navíc plánuje další akvizice. Tento týden by se mělo rozhodnout o akvizici v turecké státní společnosti Erdemir. V celém odvětví je patrná ochota k dalším fůzím. Přesto se dá říci, že nejrentabilnější akvizice jsou již skoupeny.

Tento týden byl také potvrzen převod akcií společnosti Vítkovice Steel ze státní společnosti Osinek na ruský EvrazHolding. Vrchní soud tak zrušil předběžné opatření krajského soudu, kterým zakázal státní firmě Osinek nakládat s akciemi společnosti. Vítkovice Steel týden uzavíraly na ceně kolem 222 Kč za akcii.

Další tituly volného trhu jsou Česká spořitelna (672 Kč.), Metrostav (604 Kč.),Tatra (134 Kč.), Třinecké železárny (1550 Kč.), Vod. a kan. Kroměříž (315 Kč.), Žďas (633 Kč.) a Živnostenská banka (4731 Kč.).

Obchodování na oficiálním trhu RM-SYSTÉMu se druhý říjnový týden neslo ve znamení citelných ztrát. ČEZ po otevření na 681 Kč za akcii posílil až na tento týden maximálních 717 Kč. Avšak po čtvrtečním a patečním propadu se dotkl hranice 625 Kč a uzavíral na 642 Kč

Největší ztrátu utrpěl, po ukončení nabídky převzetí od společnosti PKN-Orlen, Unipetrol. Z pondělního maxima 238 Kč byl se propadl až na pátečních 195 Kč, to znamená propad o 43 Kč.

Relativně nejstabilnější nadále zůstává Česky Telecom, který otevíral na 507 korunách a propad v závěru týdne ho zastihl na 495 korunách za akcii.

Roman Jandík
RM-SYSTÉM a.s.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).