Hlavní navigace

Na projekt „Vzdělávejte se!“ půjde více peněz

Ministerstvo práce a sociálních věcí (MPSV) se rozhodlo navýšit finanční prostředky na projekt „Vzdělávejte se!“. A to proto, že je o něj veliký zájem a je více než zřejmé, že se jedná o efektivní nástroj v boji s ekonomickou krizí. Projekt využívají firmy, které nemají pro své zaměstnance práci na celý pracovní týden.

Sdílet

Jeden den v týdnu pak v rámci „Vzdělávejte se“ nechávají školit své pracovníky. Náklady na semináře a náhradu mzdy školícím se lidem financuje z 85 % Evropský sociální fond (ESF) a z 15 % státní rozpočet České republiky. Informace o projektu, příjímání žádostí a potřebné formuláře najdete na http://portal.mpsv.cz/…delavejte_se.

Na první fázi projektu, která začala letos v březnu a skončila v červnu, bylo určeno celkem 500 milionů Kč. Zapojilo se do ní 923 podniků. Podaly celkem 3 677 žádostí, z nichž úřady práce 3 237 podpořily. Vzdělávání se nakonec zúčastnilo 57 454 zaměstnanců, úspěšnost byla 93 %. Celkem se v 1. fázi „Vzdělávejte se!“ vyplatilo cca 336 milionů Kč. Nejvíc žádosti (433) podpořil Úřad práce v Ostravě, následoval Nový Jičín a Vsetín. Jeden úřad práce v České republice v průměru podpořil 45 žádostí.

Na druhou fázi „Vzdělávejte se!“, která začala v srpnu 2009 (víc najdete na http://www.mpsv.cz/…072009_2.pdf), se vyčlenila celkem 1 miliarda Kč. Už v tuto chvíli je zřejmé, že zájem zaměstnavatelů po necelých čtyřech měsících realizace výrazně převyšuje objem finančních prostředků. Jednotlivé úřady práce dosud přijaly cca 1 500 žádostí, z toho už o cca 1 100 rozhodly. Ministr práce a sociálních věcí Petr Šimerka ke „Vzdělávejte se!“ říká: Považuji za nezbytné nejen peníze dávat, ale také kontrolovat jejich čerpání. Tak, aby finanční prostředky směřovaly skutečně tam, kde jsou třeba. V této souvislosti mají úřady práce pokyn vše pečlivě kontrolovat, a to přímo v místě a v čase školení.

Vzhledem k požadavku na efektivitu tohoto protikrizového projektu, který významně pomáhá firmám i zaměstnancům v boji s hospodářskou recesí, se v současné době v rámci rozpočtů úřadů práce na „Vzdělávejte se!“ přerozděluje dalších cca 150 milionů Kč. A v roce 2010 bude rozpočet projektu navýšen o další 1,5 mld. Kč. Celkem tak na obě fáze „Vzdělávejte se!“ půjdou cca 3 mld. Kč. Jde o peníze z ESF, konkrétně z Operačního programu Lidské zdroje a zaměstnanost (OP LZZ) a Operačního program Rozvoj lidských zdrojů (OP RLZ).

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).