Hlavní navigace

Na letišti Heathrow jsou již povolena zavazadla na palubu

Na londýnském letišti Heathrow trvají přísná bezpečnostní opatření. Přesto během úterý došlo k jejich uvolnění a cestující, kteří s ČSA z tohoto letiště odlétají, mají oproti předešlým dnům povoleno vzít si na palubu letadla jedno příruční zavazadlo. Cestující už si mohou do letadla také brát přístroje na baterie, například notebooky nebo mobilní telefon.

Sdílet

Do letadla je dovoleno brát si osobní věci a jídlo v pevném stavu. Povoleny jsou také léky na předpis se jménem, které se shoduje se jménem v letence, a dále tekutiny nebo gely v objemu do 50 ml – ty musí být cestující schopen pozřít před kontrolujícím personálem. Větší objem si na palubu cestující vzít nemůže.

U léků, které nejsou na předpis, jsou povoleny tablety, u tekutin a gelů je možné vzít pouze dětské léky a po ochutnávce i jídlo pro cestující děti.

Na palubu je na letišti Heathrow zakázáno brát jakékoli další tekutiny, gely a pasty včetně kosmetiky, krémů, zubních past, deodorantů a nepředepsaných léků v tubách a sprejích, veškerých balených vod, jídel v tubách a konzervách. Povoleny nejsou ani zapalovače.

Velikost jediného zavazadla, které je možno vzít na palubu, je omezena rozměry 45 cm x 35 cm x 16 cm, a to včetně koleček a postranních kapes. Zavazadlem je v tomto směru míněna i taška s kamerou či fotoaparátem.

Všichni cestující se musí dále podrobit osobním prohlídkám a své boty nechat zkontrolovat rentgenovým zařízením. Ti, kteří směřují do Spojených států amerických, absolvují další přísnou prohlídku v prostoru před nastoupením do letadla.

Na letech ČSA z Prahy do Velké Británie nejsou žádná zvláštní bezpečnostní omezení, cestující mohou mít svá palubní zavazadla (včetně tekutin, elektroniky, apod.) a neprocházejí bezpečnostní prohlídkou obuvi.

Na přímých letech z Prahy do USA veškerá dřívější bezpečností opatření trvají. Na palubu se nesmí brát ani tekutiny, gely a aerosoly zakoupené v tranzitní zóně. Stejné spektrum opatření platí pro cestující z Kanady do Prahy. V opačném směru tato omezení nejsou.

Bez omezení mohou cestující odlétat s ČSA do jakýchkoliv jiných destinací. Kontrolám je však obecně věnována zvýšená pozornost a doporučujeme, aby si cestující na palubu brali co nejméně věcí k urychlení procesu kontroly. Vzhledem k těmto kontrolám se doba odbavení cestujících i nadále znatelně prodlužuje, proto cestujícím doporučujeme dostavit se k odletu nejlépe 3 hodiny před odletem.

Daniela Hupáková
Tisková mluvčí Českých aerolinií

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).