Hlavní navigace

Na jednoho starobního důchodce přispívají více než dva pojištěnci

Česká správa sociálního zabezpečení evidovala k 31. červenci 2006 celkem 1 990 454 starobních důchodců a 4 874 321 poplatníků pojistného na sociální zabezpečení. Na jednoho starobního důchodce tak přispívalo 2,45 poplatníků. Lidí, kteří přispívají na jednoho důchodce, za pět let přibylo - v červenci 2001 na jednoho starobního důchodce přispívalo 2,44 poplatníků pojistného.

Sdílet

Všech důchodců, tedy penzistů starobních i osob pobírajících důchody invalidní a pozůstalostní, bylo ke konci letošního července 2 680 634 To znamená, že na jednoho důchodce přispívalo 1,82 poplatníků pojistného. V červenci 2001 to bylo 1,81 poplatníků. Pojistné na sociální zabezpečení musí platit zaměstnanci, organizace za své zaměstnance a OSVČ.

Sociální systém České republiky je založený na principu solidarity, který spolehlivě funguje ve všech vyspělých státech světa. Zdraví lidé tak platbami pojistného pomáhají dlouhodobě nemocným, mladí zase starým. Pojistné na sociální zabezpečení zahrnuje platby na důchodové pojištění, na nemocenské pojištění a příspěvek na státní politiku zaměstnanosti. Peníze, které ČSSZ na pojistném vybere, tvoří víc než 35 % příjmu státního rozpočtu.

Česká správa sociálního zabezpečení se v červenci 2006 starala o záležitosti 7 816 161 klientů. A to po stránce výplaty dávek důchodového pojištění (starobní, pozůstalostní a invalidní důchody) a výplaty dávek nemocenského pojištění (nemocenské, příspěvek na ošetřování člena rodiny, peněžitá pomoc v mateřství, vyrovnávací příspěvek v těhotenství a mateřství).

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).