Hlavní navigace

Na dovolené nejčastěji trpí zažívání a dýchací cesty

Dovolená bývá spojena nejen s odpočinkem ale i cestováním. Při poznávání exotických zemí také hrozí častější výskyt úrazů a nemocí. Podle statistik ČSOB Pojišťovny je nejčastějším onemocněním akutní zánět trávícího ústrojí a onemocnění dýchacích cest.

Sdílet

Podle statistik ČSOB Pojišťovny trpí lidé na dovolené nejčastěji zažívacími problémy. Mezi devět nejčastějších onemocnění ale patří i problémy s dýchacími cestami či záněty ucha a problémy se zuby. Cena za lékařské ošetření v takových případech běžně dosahuje částky přesahující stopadesát euro. Nepojištěnou rodinu tak mohou zdravotní problémy na dovolené vyjít na částku převyšující cenu samotné dovolené, popisuje Jaroslav Král, ředitel odboru řízení produktů ČSOB Pojišťovny.

Nejdražším z běžných úrazů jsou zlomeniny, které figurují na devátém místě v častosti nehod. Například ošetření za zlomenou nohu na dovolené v Chorvatsku může klienta vyjít na více než padesát tisíc korun, potvrzuje Jaroslav Král.

Jednoznačně nejčastějším onemocněním jsou naopak problémy se zažíváním. Často se setkáváme s případy klientů, kteří polovinu dovolené stráví na hotelovém pokoji, v horším případě musí být i na několik dní hospitalizováni, říká Jaroslav Král. Přitom stačí dodržovat několik základních pravidel, která pomohou vyhnout se podobným problémům.

Jak se vyhnout zažívacím problémům?

  • nejezte jídla připravovaná na ulici
  • pijte pouze balenou vodu s nepoškozeným originálním uzávěrem
  • nedávejte si do vody led (led je připravován z místní vody)
  • ovoce či zeleninu omývejte balenou vodou
  • z jídel si vybírejte ta, která prošla důkladnou tepelnou úpravou

Jak postupovat v případě onemocnění?

  • již před cestou se vybavte protiprůjmovými léky
  • dostatečně doplňujte tekutiny (nesycené balené vody)
  • omezte konzumaci tuků
  • pijte černý čaj

Kromě zranění se však klienti mohou dostat do situace, kdy pojištěný zaviní škodu na zdraví či majetku jiné osoby. Plnění v takových případech bývají velmi vysoké, potvrzuje Jaroslav Král. Proto doporučujeme klientům pojištění odpovědnosti k cestovnímu pojištění před každou cestou uzavřít. Takové připojištění s limitem pojistného plnění pro škody na zdraví 1.000.000,– Kč a pro škody na věci 500.000,– Kč stojí pětikorunu za den.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).