Hlavní navigace

Zájem o páté česko-německé konzultační dny projevilo téměř 100 klientů

Důchodový věk, doby důchodového pojištění získané v České republice a Německu, uplatnění žádostí o důchod a pravidla, kterými se řídí posuzování nároku na důchod, či výpočet a výplata důchodu. O tato témata se nejčastěji zajímali lidé, kteří využili pátých česko-německých konzultačních dnů k důchodovému pojištění. Uspořádal je německý nositel důchodového pojištění Deutsche Rentenversicherung Bund (DRV) a Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ). Česko-německé konzultační dny se konaly 14. a 15. října 2008 v Informačním a poradenském středisku na pobočce DRV v Drážďanech.

Sdílet

Smyslem česko-německých konzultačních dnů je poradit klientům, kteří získali doby pojištění v České republice a Spolkové republice Německo, v otázkách o nárocích na dávky ze systémů pojištění obou států a dále pak v rámci Nařízení Rady (EHS) 1408/71 a Smlouvy mezi Českou republikou a Spolkovou republikou Německo o sociálním zabezpečení.

Zájemci se mohli předem objednat na konkrétní hodinu, kdy se jim věnoval tým odborníků na důchody z České republiky i Německa. Objednaní klienti obdrželi od českých pracovníků informace o nárokových podkladech z evidence ČSSZ a informační materiály. V případech, kdy již byla podána žádost o důchod z ČR, měly pracovnice ČSSZ s sebou dávkový spis klienta. Němečtí kolegové dávali klientům aktuální výpisy z osobních důchodových účtů i s případnou výší důchodu. Odborníci tak poskytli během dvou dnů celkem 198 konzultací. Jedna konzultace trvala zpravidla dvacet minut a byla bezplatná.

Společné konzultace jsou velmi přínosné nejen pro klienty, ale i pro zúčastněné instituce. Iniciativu ČSSZ ocenil také Mgr. Tomáš Podivínský, generální konzul České republiky v Německu, se sídlem v Drážďanech. ČSSZ a DRV se dohodly na pokračování dalších společných česko-německých konzultačních dnů v roce 2009. Uskuteční se na jaře v německém Řezně a na podzim v ČR v Klatovech. Podrobnější informace budou včas zveřejněny.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).