Hlavní navigace

Na českém trhu existuje bankovní systém, který podvodníkovi nedovolí platební kartu zneužít

Sdílet

Praha, 8. listopadu 2001 Klient eBanky může zneužití dat ze své platební karty výrazně omezit. Využije přitom stávajících vlastností svého účtu. eBanka připravuje ještě účinnější řešení, které zneužití karty zcela zabrání. Jediným řešením zajištění bezpečnosti platebních karet tedy není pouze přechod na systém čipových karet, který si vyžádá technické dovybavení obchodníků i bankomatů. I dnešní platební karty s magnetickým proužkem mohou být zcela bezpečné a klient eBanky si může být jist, že o své peníze nepřijde. Stačí propojit kartu s mobilním telefonem nebo svým počítačem.

Pro banku je nejvyšší prioritou bezpečnost všech transakcí klientů. Existují však možnosti zneužití platební karty, které eBanka nemůže ovlivnit. Proto má účet u eBanky řadu vlastností, které zvyšují bezpečnost financí klienta.

První stupeň bezpečnosti, který v současné době využívají klienti eBanky, je okamžitá informace o zneužití platební karty SMS zprávou na mobilní telefon a e-mailem do počítače. Klient může okamžitě kartu blokovat nebo převést prostřednictvím GSM bankingu celý svůj disponibilní zůstatek například na jiný účet u eBanky. K převodu dochází do několika minut. Na účtu klienta je pak nulový disponibilní zůstatek. Podvodník tak nemá k dispozici žádné finance k odčerpání. Následně klient volá na bezplatnou infolinku s nepřetržitým provozem, kartu blokuje nebo přímo stoplistuje.

Druhý stupeň bezpečnosti připravuje eBanka pro své klienty na začátek roku 2002. Klient si prostřednictvím svého počítače nebo mobilního telefonu kartu „umrtví“, tzn. že karta se bude chovat, jakoby na účtu žádné prostředky nebyly. Klient si totiž nastaví nulový disponibilní zůstatek. Bude-li chtít kartu pro výběr z bankomatu nebo placení v obchodě použít, na základě příkazu přes mobilní telefon nebo internet disponibilní zůstatek zvýší, kartu tím „oživí“. Po provedené transakci ji příkazem opět uvede do nefunkčního stavu. Podvodník opět nemá šanci se k jeho financím dostat.
--------------------------------------------------

eBanka je první a dosud jedinou bankou, která u nás poskytuje služby plně formou přímého bankovnictví. Zahájila činnost v květnu 1998. Koncem roku 1999 kapitálově do eBanky vstoupila Česká pojišťovna, která dnes vlastní necelých 99 % akcií. Zbývající část vlastní drobní akcionáři.

Lenka Petroncová
Specialistka PR a tisková mluvčí

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).