Hlavní navigace

Mýto můžete platit kartou, na kterou jste zvyklí

Až po Silvestru vyjedou řidiči kamionů na české dálnice a vybrané rychlostní silnice, ČSOB jim umožní uhradit elektronické mýtné stejnou kartou, jakou dosud užívali kdekoliv v Evropě k nákupu pohonných hmot. Pracovníci čerpacích stanic už nemusí mít na pultě baterii terminálů, pokud chtějí akceptovat více druhů karet. Stačí terminál jediný – z ČSOB. ČSOB totiž vybudovala autorizační středisko („Fleet Card Centrum“), které umožňuje, aby na pumpách a jiných prodejních místech mohli řidiči platit mýtné jak platebními, tak také „tankovacími“ kartami. Některé z nich přitom na území České republiky nešlo dosud použít.

Sdílet

„První tisíce palubních jednotek „premid“ a „předplacené kilometry“ již dopravci uhradili právě některou z deseti přijímaných tankovacích karet“, říká Jan Popelka, vedoucí projektu e-Mýto v ČSOB. „Testovací provoz i „předprodej kilometrů“ pro nabití palubních jednotek prokázal plnou funkčnost platebních terminálů ČSOB. Na ostrý start jsme připraveni a očekáváme, že kartami bude hrazeno až 30% všech mýtných poplatků“, dodává Popelka.

Sdílení dat mezi centrálním mýtným systémem Kapsch a bankovním serverem TollTool („mýtný nástroj“) v ČSOB pak umožní, aby banka každý den převáděla mýtné vybrané na prodejních místech ať v hotovosti či prostřednictvím karet na účty Ředitelství silnic a dálnic ČR. Vytvořený systém je zcela ojedinělý na českém bankovním trhu.

ČSOB očekává, že prodejní systém elektronického mýta zažije největší test na přelomu roku a v prvních lednových dnech. „Naše autorizační středisko dokáže pro mýtný systém zpracovat až 20 transakcí za sekundu. Neočekávám proto, že by se na přelomu roku projevilo nějaké úzké hrdlo v kapacitě platebních systému“, uvedl Jan Lamser, člen představenstva ČSOB zodpovědný za elektronické obchody. Protože však úhrada mýtného musí být podle zadání státu zatím oddělena od jakýchkoliv jiných plateb, bude se stávat, že řidič bude platit za pohonné hmoty u jiné přepážky než za použití dálnic a vybraných silnic. I proto byla péčí firmy Kapsch posílena v těchto dnech obsluha platebních terminálů napojených na systémy ČSOB na nejvytíženějších hraničních přechodech – Rozvadov, Chotěbuz, Vojtanov, Pomezí a Břeclav.

Přínos ČSOB přesahuje projekt elektronického mýta. Autorizační středisko pro tzv. tankovací karty zásadním způsobem zjednodušuje platby různými druhy karet a předznamenává budoucnost pro čerpací stanice i další služby vázané na dopravu. Dosud sice existovaly dvoustranné dohody mezi několika vydavateli karet, ale globální řešení chybělo. Čerpací stanice, která chtěla akceptovat co největší množství karet, musela mít na pultu tolik terminálů, kolik karet bude přijímat. S univerzálním elektronickým zázemím, které umí vypořádat pohledávky s jednotlivými vydavateli různých typů karet, a proto také může karty akceptovat na jediném, univerzálním terminálu tak přichází až nyní právě ČSOB „Náš centrální systém zjednodušeně řečeno akceptuje libovolný druh platebních a tankovacích karet na jednom terminálu. ČSOB tak potvrzuje roli technologického novátora na českém bankovním trhu“, uzavírá Lamser.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).