Hlavní navigace

Muže více zajímá povinné ručení, ženy častěji uzavírají havarijní pojištění

Praha (6. listopadu 2003) – Průzkum realizovaný pro Českou pojišťovnu* prokázal, že zatímco povinné ručení mají na starosti většinou muži (v 79 % domácností), častěji mají vozidlo havarijně pojištěno ženy (51 %). Důležitým faktorem při výběru pojišťovny pro uzavření povinného ručení je pro řidiče limit pojistného plnění. Přibližně 51 % dotázaných má havarijní pojištění sjednáno hlavně z důvodu krytí škody v případě havárie vozidla, ¼ pak uvádí jako hlavní důvod pro jeho sjednání pojistné krytí v případě krádeže vozidla.

Sdílet

Celkem 70 % domácností vlastní vozidlo, k němuž platí povinné ručení. Nejčastěji vlastní motorové vozidlo lidé ve věku 30 až 44 let (83 %). Počet lidí vlastnících automobil roste se zvyšujícím se vzděláním a příjmem. Naopak nejméně často vlastní auto domácnosti s nejnižšími příjmy a lidé starší 60ti let. O povinné ručení se v domácnostech výrazně častěji starají muži (79 %).

Velmi dobrou zprávou je, že jako velmi důležitý faktor byly vedle ceny zmiňovány limity pojistného plnění při škodě na věci a na zdraví. To dokládá zodpovědný přístup řidičů a to, že si uvědomují realitu dnešní situace na silnicích, kdy i banální nehodou může řidič zavinit vysokou škodu, uvedl k výzkumu Miroslav Řezník, marketingový ředitel České pojišťovny. Za nejméně důležitý faktor pro výběr považují respondenti doporučení známých a přátel.

Celkem 41 % dotázaných má své auto také havarijně pojištěno. Své auto si častěji pojišťují ženy (51 %) než muži (39 %). Ženy zřejmě oproti mužům více preferují klid a jistotu, kterou díky havarijnímu pojištění získají, domnívá se Miroslav Řezník. Svou roli hraje také věk majitele auta, kdy havarijní pojištění uzavírají nejčastěji lidé ve věku 45 – 59 let (53 %), a hrubý měsíční příjem domácnosti – čím vyšší příjmy má domácnost, tím častěji má uzavřeno havarijní pojištění.

Více než polovina dotázaných má sjednáno havarijní pojištění hlavně kvůli krytí škody v případě havárie vozidla (51 %). Tento důvod zmiňovali nejčastěji lidé z příjmové skupiny 20 000 až 25 000 Kč. Jedna čtvrtina respondentů uvedla jako hlavní důvod sjednání havarijního pojištění krytí škody v případě krádeže vozidla, uvedl Miroslav Řezník a doplnil: Nejčastěji to byli obyvatelé Prahy (55 %) a největších měst (44 %) a lidé s hrubými příjmy domácnosti nad 30 000 Kč (47 %).

* Výzkum realizovala na konci září 2003 společnost TNS Factum pro Českou pojišťovnu technikou standardizovaného rozhovoru na reprezentativním souboru 1000 respondentů starších 18ti let.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).