Hlavní navigace

Moderní bydlení v zeleni

V Praze – Dolních Měcholupech právě dnes proběhlo slavnostní otevření nízkoenerge-tických bytových domů společnosti JRD s.r.o. Ve dvou dokončených stavbách – Vila Dolní Měcholupy I a Vila Dolní Měcholupy II si mohli hosté prohlédnout stavebně-konstrukční prvky včetně standardního vybavení jednotlivých bytů. Ti, kdo chtěli podrobněji prozkoumat průběh stavby, měli možnost navštívit rozestavěný bytový dům Vila Dolní Měcholupy III.

Sdílet

Společnost JRD s.r.o. založil v roce 2003 Jan Řežáb. V době, kdy hledal vhodné bydlení pro sebe a svou rodinu zjistil, že český trh nenabízí žádný bytový projekt, který by dbal na spo-třebu energií a byl šetrný k životnímu prostředí. Proto se rozhodl věnovat se developmentu energeticky šetrných bytových domů. Od té doby již společnost JRD postavila 5 nízkoener-getických bytových domů. Jako první v České republice dokončila projekt bytu s teplovzdušným větráním a rekuperací tepla v Praze – Štěrboholích. Za další projekt, který vyrostl ve Velké Chuchli, jí bylo Ministerstvem životního prostředí uděleno ocenění „Stavba s ekologickým přínosem pro rok 2005“. V poslední době realizuje společnost projekty v lokalitě pražské městské části Dolní Měcholupy. Zde již vyrostly dva bytové domy, třetí je ve fázi výstavby a čtvrtý, největší, by měl stát v polovině roku 2009. Další 2 projekty jsou v přípravě.

Praha – Dolní Měcholupy – centrum nízkoenergetického bydlení v ČR
„Dolní Měcholupy se stávají centrem nízkoenergetického bydlení v ČR – objemem realizací těchto staveb mohou jít příkladem ostatním obcím. Budoucím obyvatelům nabízí tato lokalita jak klid okrajové části Prahy a vilové zástavby, tak i velmi dobrou dostupnost do centra hlav-ního města“, říká Jan Řežáb, jednatel společnosti JRD. Všechny bytové projekty, které tento developer v lokalitě Dolních Měcholup zrealizoval, jsou vilového charakteru, postaveny na samostatných pozemcích, budoucím obyvatelům tak mohou nabídnout soukromí vlastní za-hrady.

Proč nízkoenergetické bydlení?
Všichni stále častěji přemýšlíme nad neustále vzrůstajícími cenami energií a uvažujeme nad tím, kde je možné bez ztráty komfortu ušetřit. Jedním z úsporných opatření může být i nízko-energetický byt, tedy takový, který má velmi nízkou spotřebu energie na vytápění ve srovná-ní s běžnou výstavbou. Spotřeba takovýchto staveb je až o 90 % nižší oproti standardní sou-časné výstavbě, a to především díky přísným tepelně-technickým parametrům obvodových konstrukcí a větrání s rekuperací tepla (zpětným získáváním tepla z odpadního vzduchu s účinností 90 %). Další přibližně 2/3 nákladů na ohřev teplé vody ušetříte díky solárním ko-lektorům. Úspory samozřejmě vycházejí i z chování obyvatelů k nízkoenerge­tickému bytu. I v takovémto „energeticky přátelském“ prostředí můžete spotřebu energie ještě více snižovat, ale i zvyšovat. Byty od společnosti JRD nabízejí to, na co jsme zatím v ČR zvyklí nebyli: nu-cené automatické větrání, energeticky úsporné technologie a zdravotně příznivé mikroklima.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).