Hlavní navigace

Mladí lidé si půjčují méně. Když už, tak nakupují zboží na splátky

[Tisková zpráva] Mladí lidé si půjčují méně než starší generace. Už několik let po sobě klesá počet žádostí o úvěr, které podají lidé do 26 let. Vyplývá to z věkové analýzy klientů společnosti Home Credit, která spotřebitelské úvěry poskytuje.

Sdílet

Vliv na tento vývoj nemusí mít jen menší zájem mladých o půjčky, ale i zpřísnění podmínek pro schválení úvěru, širší nabídka finančních produktů, nebo větší zodpovědnost při rozhodování o půjčce.  

Podíl mladé populace, která si bere spotřebitelský úvěr, obecně klesá. Lidé pod 26 let si tedy půjčují méně než před lety. „Zatímco v roce 2006 evidoval Home Credit ve věkové skupině 18 – 26 let 14 % z celkového počtu hotovostních půjček, v roce 2009 už to bylo jen zhruba 5 %. V případě nákupů na splátky sledujeme podobný trend, i když pokles není tak strmý: v roce 2006 činil podíl mladých do 26 let zhruba 14 % z celkového počtu uzavřených smluv, loni už to bylo pouze 10 %,“ uvádí Erich Čomor, generální ředitel Home Creditu.

Na těchto výsledcích se odráží obecně menší zájem o spotřebitelské úvěry při srovnání doby před krizí a během ní. To platí nejen pro mladé lidi, ale napříč generacemi. Statistiku ovlivnil i fakt, že Home Credit na konci roku 2008 zpřísnil podmínky pro poskytování úvěrů. „Základním předpokladem pro získání úvěru je pravidelný příjem. V současné době hledají mladí lidé bez praxe práci jen těžko, dostupnost půjček je pro ně vesměs horší,“ upozorňuje ředitel odboru řízení rizik David Praibiš. Za posledních pět let se také výrazně proměnila nabídka finančních produktů – lidé využívají kontokorenty u svých bankovních účtů, nebo třeba platí kreditní kartou.

S poklesem žádostí o úvěr a počtu poskytnutých půjček se však snižuje i zamítavost mladých klientů. Z hlediska schopnosti splácet jsou tedy tito klienti méně rizikovější skupinou než například před pěti lety, mají vyšší bonitu. Obecně totiž platí, že klienti těsně po dovršení dospělosti jsou ve srovnání se staršími ročníky rizikovější. „Nemají zatím dostatek zkušeností s hospodařením s penězi, jsou méně zodpovědní a nehledí na následky, které pro ně jako pro neplatiče mohou nastat. Mnohdy žijí okamžikem, touží po daném výrobku nebo službě právě teď a neuvědomují si, že tato touha je spojená se závazkem splácet úvěr často dlouhé měsíce,“ objasňuje Praibiš.

Spotřebitelský úvěr si v Home Creditu nejčastěji pořizuje věková skupina nad 33 let, a to jak v případě hotovostních půjček (82 % v roce 2009), tak nákupů na splátky (78 %). Úvěrem lidé financují zejména záležitosti spojené s domácností – nákup spotřebičů, spotřební elektroniky, nábytek a bytové doplňky nebo opravy a rekonstrukce domů a bytů. Významný podíl má i výpočetní technika.Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).