Hlavní navigace

Metod k placení je k dispozici stále více

[Tisková zpráva] Způsobů jak zaplatit útratu je již mnoho a stále přicházejí nové nástroje k placení. V České republice stále vévodí platbám hotovost, kterou však postupně vytlačují karetní transakce a tento trend bude i nadále pokračovat s příchodem nových technologií. Za poslední rok se také zvýšil počet plateb na internetu o 58 %, především na úkor objednávek na dobírku či převodů na účet.

Sdílet

„Není to tak dlouho, co platby kartou prováděla jen malá část české populace a na internetu s nimi platilo ještě méně lidé. Důvodem byla obava ohledně bezpečnosti. Od té doby však uplynulo mnoho let a platební systémy se zdokonalily. Především karetní transakce na internetu se dočkaly mnohem lepšího zabezpečení a pro mnoho lidí jsou dnes již naprosto běžným prostředkem k nákupu například elektroniky či oblečení,“ vysvětluje Jana Opršalová, výkonná manažerka segmentu Platební komfort ČSOB. „Během posledních let také sledujeme, že plateb v hotovosti postupně ubývá ve prospěch karetních transakcí, a to především u větších nákupů. Lidé dnes například považují za bezpečnější uhradit útratu v hypermarketu kartou než nosit větší finanční obnos v peněžence.“

Stále platí, že nejčastější formou platby bez použití hotovosti je již zmíněná platba kartou. Karta je dostupná komukoliv, kdo má v bance otevřený účet a obvykle je k účtu zdarma. Karta má nespočet výhod – oproti hotovosti je výrazně menší a bezpečnější v případě odcizení. Bez kódu PIN nikdo z karty peníze nevybere a banka kartu okamžitě zablokuje, jakmile klient nahlásí její odcizení. Navíc klientovi banka vrátí peníze, pokud byla s kartou provedena transakce, se kterou nemá co dočinění.

V posledních letech se také objevily nové služby, které podporují především platby na internetu. Banky zvýšily zabezpečení internetových transakcí, a pokud si i tak klient není jistý bezpečností těchto plateb, či nechce na internetu uvádět svoje karetní údaje, může využít službu PayPal nebo službu PaySec, kterou provozuje Poštovní spořitelna společně s ČSOB. Tato služba umožní klientovi si zřídit účet s virtuální platební kartou, kam si posílá peníze dle vlastní libosti a ty pak využije k platbám na internetu, aniž by musel uvádět údaje karty ke svému běžnému účtu.

Mezi karetní nástroje patří i kreditní karty, které jsou v ČR stále oblíbenější. Umožňují čerpat prostředky banky a navíc přinášejí klientům bonusy k platbám. Například ČSOB Kreditní karta prodlužuje zákonnou záruku zakoupeného zboží o jeden rok, či pojistí nákup proti odcizení či poškození. Je také důležité, že pokud klient uhradí půjčené peníze v období odkladu splátek (u ČSOB Kreditní karty 55 dní), neplatí žádný úrok. Kreditní karta tak může sloužit jako rychlé řešení nedostatku finanční prostředků, aniž by se klient musel bát zadlužení. Navíc ji může splácet po různě vysokých částkách podle své finanční situace.

V neposlední řadě mají klienti možnost uhradit platbu převodem na účet. Tato služba byla velmi využívána dříve a dnes zůstala spíše jako prostředek k placení účtů, či nájemného.

Poštovní spořitelna je součástí Československé obchodní banky, a. s.


Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).