Hlavní navigace

Měnové zajištění investice je stále unikátním řešením

Petr Zajíc, ředitel úseku investic Pioneer investiční společnost, a.s. se v rozhovoru vyjadřuje k investování v cizích měnách a měnovému zajištění investice. Zmiňuje se i o vývoji akciového trhu jak v zahraničí, tak v ČR a také o vlivu nepřijetí euroústavy na stabilitu eura.

Sdílet

Fondy Pioneer z české rodiny jsou zajištěny proti měnovému riziku? Můžete vysvětlit, co to přesně znamená?

Začnu možná trochu kostrbatým příkladem. Když si klient (v tomto případě korunový fond) kupuje jakýkoli instrument, např. akcii denominovanou v cizí měně, pak úspěšnost investice závisí nejen na pohybu ceny konkrétní akcie, ale také na vývoji kursu konkrétní měny, ve které je obchodována, oproti české koruně. Může se totiž stát, že nakoupíte akcii za cenu např. 20 EUR a přestože je za určité období její hodnota 22 EUR, na této investici nemusíte vydělat, pokud se změnil kurs české koruny oproti euru z 33 Kč na 30 Kč za euro. Měnové zajištění pak znamená to, že v okamžik nákupu akcie si nejen nakoupím euro na financování tohoto nákupu, ale zároveň si sjednám budoucí prodej cizí měny zpět do korun. Rozdíl mezi nákupní a prodejní cenou se odvíjí od úrokových sazeb jednotlivých měn a je většinou pouze minimální. A investor tak nenese riziko vývoje na měnových trzích, ale naopak participuje pouze na vývoji konkrétní investice.

Je to na trhu běžně poskytovaná výhoda?

Není. Podle mých informací se jedná naopak o poměrně unikátní řešení a to nejen z pohledu investování v ČR.

V případě jakých fondů nebo strategií se může tato výhoda zvláště hodit? 

Dříve se toto zajišťování aplikovalo zejména na dluhopisové a vůbec konzervativní investice, které mají nižší výnosy. V jejich případě totiž může kolísavost měnových kurzů, která se pohybuje v řádech procent, zcela převrátit celkovou výnosnost investice. Jenže se zvýšenou volatilitou (kolísavostí) měn se začaly zajišťovat také investice do akcií. V roce 2004 vynesly americké akcie investorům přibližně 9% (zhodnocení indexu S&P 500 bylo 8,99%), ovšem korunový investor by býval prodělal 3,75%! Dolar totiž oproti koruně loni oslabil o 12,74%.

Co říkáte těm, kdo naznačují komplikace s euro jako důsledek odmítnutí návrhu ústavy EU? 

Já osobně si myslím, že je to nesmysl a svých 15 minut slávy si teď užívají řady euroskeptiků. Uvědomme si, že euro se začalo používat v mezibankovním styku již v roce 2000, což bylo dávno předtím, než vůbec vznikly jakékoli diskuse o evropské ústavě. Samozřejmě krátkodobě může dojít k určité nejistotě, ovšem myslím si, že dlouhodobě nemůže nepřijetí euroústavy jakkoli ovlivnit kurs eura.

Hodně pozorností vzbudil váš názor, že české akcie jsou nadhodnocené. Chcete k němu něco dodat? 

Snad ani ne, myslím, že mi vývoj v posledních týdnech dal zčásti za pravdu. V posledních třech měsících český index PX-D poklesl o více než 3%, zatímco index evropských akcií DJ Stoxx 50 o 3% naopak posílil. Myslím, že investoři se začali více zaměřovat na fundamentální ukazatele, a tak budeme pravděpodobně v blízké budoucnosti svědky velkých rozdílů ve výkonnosti jednotlivých titulů.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).