Hlavní navigace

MasterCard: Finále Ligy mistrů UEFA 2010 v Madridu má hodnotu 351,5 miliónů eur

[Tisková zpráva] FC Bayern Mnichov, nebo FC Internazionale Milán si díky vítězství ve finále Ligy mistrů přijde na 120 miliónů eur. O vyvrcholení soutěže je stále větší zájem, a to i přesto, že ve finále není anglické ani španělské mužstvo.

Sdílet

Podle studie společnosti MasterCard se v sobotním večerním finále Ligy mistrů UEFA utkají dva z největších světových fotbalových klubů o celkový příjem přesahující 120 mil. eur. Průzkum rovněž vyčíslil celkovou hodnou utkání pro celou evropskou ekonomiku na více než 351,5 mil. eur.

Podle zprávy MasterCard se celkový ekonomický dopad soutěže oproti předchozímu roku zvýšil o 41,5 mil. eur, což naznačuje, že se fotbalovému byznysu daří velmi dobře. Tento údaj je zajímavý zejména proto, že se letošního finále poprvé po pěti letech nezúčastní žádné mužstvo z Anglie nebo Španělska. Týmy z těchto dvou zemí jsou obecně považovány za největší ekonomické tahouny evropského fotbalu. „Hodnota finále Ligy mistrů UEFA 2010 překoná všechny dosavadní rekordy. Je jasné, že fotbal prožívá boom navzdory tomu, že se do finále poprvé po pěti letech neprobojoval žádný anglický ani španělský klub. Finále Ligy mistrů UEFA 2010 bude z hlediska svého masivního ekonomického dopadu znamenat velký milník,“ uvádí profesor Simon Chadwick, jeden z předních světových odborníků na ekonomiku sportu.

Studie společnosti MasterCard odhaduje, že španělské hlavní město Madrid vydělá 50 mil. eur, vítězi Ligy mistrů UEFA vynese 120 mil. eur, zatímco poraženému finalistovi 70 mil. eur. Studie očekává významné zvýšení ekonomického dopadu v porovnání s předchozím rokem ve všech oblastech.

Tabulka: Analýza ekonomického dopadu finále Ligy mistrů UEFA 2010

Dopad

Částka v roce 2010

Částka v roce 2009

Zisk za hostování finále

50 mil. eur

45 mil. eur

Zisk pro vítězný klub

120 mil. eur

110 mil. eur

Zisk pro město, v němž sídlí vítězný klub

17,5 mil. eur

15 mil. eur

Zisk pro klub poražený ve finále

70 mil. eur

65 mil. eur

Zisk po evropskou ekonomiku

94 mil. eur

75 mil. eur

Celkový ekonomický dopad finále Ligy mistrů UEFA

351,5 mil. eur

313 mil. eur

Evropský ekonomický růst

Širší evropské ekonomice přinese finále Ligy mistrů EUFA předpokládaných 94 mil. eur. Průzkum společnosti MasterCard předpovídá, že k této částce nejvíce přispějí fandové, kteří utratí vyšší částky za cestování, aby mohli sledovat tuto událost na vlastní oči – a to zejména z Německa a Itálie. Fotbaloví fanoušci ze všech evropských zemí navíc v době okolo finále utratí další peníze za zboží, jako jsou dresy, potraviny a nápoje.

Finále se poprvé hraje v sobotu

Letošní finále se oproti předchozím rokům hraje v sobotu, kdy mají lidé více času na sledování sportu. Díky tomu přijede do Madridu více návštěvníků a více lidí bude utkání sledovat v místních barech nebo restauracích. Konání finále v sobotu tak pravděpodobně bude mít více ekonomických přínosů v různých oblastech, včetně vyšších výdajů na reklamu díky vyšší očekávané sledovanosti televizního přenosu a vyšší útraty lidí za zboží jako jídlo, pití, časopisy a v neposlední řadě také za sázení.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).