Hlavní navigace

Malostranská beseda bude do roka otevřena! Celý den a pro všechny!

Praha 9.10.2006 - V oblíbené Malostranské besedě, která od května prochází náročnou rekonstrukcí, by měl být do roka nejen sál, ale i internetová kavárna, zkušebny, jazzový sklep, výstavní síň a další prostory k celodennímu využití. Plán počítá s investicí okolo 60 miliónů korun.

Sdílet

Malostranská beseda, oblíbené centrum kulturního a společenského dění, je z pohledu samosprávy jedním z nejdůležitějších domů ve vlastnictví 1. městské části. Rekonstrukce této stavby je náročným, ale nezbytným opatřením. Prostor po letech užívání nevyhovoval po stránce hygienické, technické ani bezpečnostní. Při opravě domu se oproti původním plánům objevilo několik problémů. Ty popisuje zástupce starosty MČ Praha 1 Petr Burgr: „V průběhu stavby odkryli restaurátoři malované stropy, hrázené zdivo a další zajímavé architektonické a historické prvky, se kterými se musí nakládat s velkou obezřetností. Ukázalo se také, že předpokládaná devastace krovů je na mnohem vyšší úrovni, než jsme předpokládali. Dále řešíme například problémy, na které nás upozornila škola. Na dvoře Malostranské besedy, kde si o přestávkách hrají děti, jsou totiž kontejnery s komunálním odpadem. Ten bychom chtěli umístit přímo do domu. Přes všechny peripetie ale odhaduji, že termín dokončení by měl být dodržen.“

Malostranská beseda by měla být moderním kulturní centrem, které bude sloužit všem generacím v průběhu celého dne. Počítá se tu nejen s kapacitně zvětšeným sálem pro tradiční kulturní činnost, divadla a koncerty, ale i s internetovou kavárnou nebo galerií či zkušebnami v podkroví. Sem se zájemci mohou poprvé v historii vyvézt výtahem. Ve sklepě, kde byly prozatím skladové prostory stávající restaurace, by mohl vzniknout například jazzový klub. Bude tu místo také pro restauraci kavárenského typu, které tady podle místostarosty Burgra chybí: „Jsem z Malé Strany a určitě ocením místo, které nebude primárně určeno cizincům, ale naváže na tradici malostranských kavárniček především pro Pražany.“

Podstatné slovo při definici nové podoby Malostranské besedy bude mít generální provozovatel, jež bude zodpovídat za dům jako celek- za úklid, hygienické podmínky i za předmět činnosti, který bude dán kolaudačním rozhodnutím. Tady ovšem nelze hovořit za nastávající politickou reprezentaci, která může mít s objektem jiné plány. „Malostranská beseda bude každopádně majetkem Městské části Praha 1. A protože obec není podnikatelským subjektem, neměla by být její prioritou finanční návratnost. Určitě je lepší prodělat na dětských představeních nebo na akcích pro seniory, než vydělat na kultuře pokleslých kvalit, říká Burgr.

Dům na rohu Malostranského náměstí a Letenské ulice, který tu stojí už od 14. století, v historii vyhořel, byl několikrát střídavě poničen a znovu opraven. Jeho další tvář budou moci Pražané a návštěvníci Prahy posoudit už za necelý rok.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).