Hlavní navigace

Lufthansa se dohodla s ver.di: Postupné zvýšení platů pro zhruba 34 000 zaměstnanců

Lufthansa a odborová organizace ver.di dnes dosáhly nové dohody o kolektivní smlouvě. Podle ní bude 34 000 zaměstnancům pozemního personálu od 1. července 2008 zvýšena mzda o 5,1 %. O rok později, 1. července 2009, pak dojde ke zvýšení stávajících platů o další 2,3 %. Zaměstnanci navíc jednorázově obdrží mimořádnou úhradu zahrnující i odměny závislé na výkonu a oboru ve výši až do 2,4 % ročního základního platu. Tato dohoda bude platit 21 měsíců do 28. února 2010. V přepočtu tak dojde ke zvýšení ročního osobního ohodnocení zaměstnanců společnosti o 4,2 %.

Sdílet

Dohoda o stejném rozsahu s přihlédnutím ke specifickým pracovním podmínkám je připravena i pro posádky letadel. Z hlediska nutného sjednocení mzdových tarifů palubního personálu však tato dohoda ještě závisí na úspěchu jednání mezi zaměstnavatelem a tarifními partnery ver.di a odborovou organizací palubních průvodčích UFO. Stávající kolektivní smlouva s UFO platí do 31. prosince 2008.

Stefan Lauer, člen představenstva a hlavní vyjednavač za společnost Lufthansa, považuje dopady několikadenní stávky na tarifní vyjednávání za kompromis představující pro společnost významnou zátěž. „Nejde o bezbolestné řešení ani pro jednu ze stran. Přijatelnost dohody opodstatňuje jen délka platnosti dohody a ujednání o jednorázové odměně závislé na pracovním výkonu. Zvýšené náklady však musejí být vyváženy vyšší produktivitou práce. Vyřešení tarifních sporů vlastními silami obou smluvních partnerů je důležitou zprávou nejen pro naše klienty, ale i pro zaměstnance a celého Německa jako hospodářského regionu. Nyní uděláme vše pro to, abychom mohli poskytovat klientům spolehlivé služby v jejich obvyklé kvalitě.“

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).