Hlavní navigace

Lufthansa dosáhla zatím provozního zisku přes 1 mld. €

Provozní zisk skupiny Lufthansa vzrostl za prvních devět měsíců o 57% na 1,1 miliardy eur. Vysoká cena paliva, neklid na finančních trzích, ale ani tvrdá konkurence se na výsledku hospodaření skupiny negativním způsobem neprojevily. „Letos počítáme s provozním ziskem kolem 1,3 miliardy eur,” oznámil generální ředitel společnosti Lufthansa Wolfgang Mayrhuber. Takový zisk by byl v rámci skupiny Lufthansa rekordní. „Je to solidní základ pro posílení naší pozice v konkurenčním boji,” dodal Mayrhuber.

Sdílet

Úspěch ve třetím čtvrtletí je důsledkem pozitivního hospodaření jednotlivých segmentů skupiny. Do výsledků osobní přepravy, jež je pro skupinu klíčová, jsou od července plně integrovány i výkony společnosti SWISS. Aerolinie sdružené ve skupině objednaly 170 nových letadel v hodnotě kolem 14 miliard eur. Investicemi do nových úspornějších strojů navíc společnost přispívá k ochraně klimatu. „Ohledy na životní prostředí jsou integrální součástí naší značky. I v této oblasti chceme nadále určovat směr,” dodal Mayrhuber.

Lufthansa posílí svou vedoucí pozici

„Kdo chce létat, potřebuje vztlak a lehkost, kdo chce kupředu, musí napnout síly. Chceme zvládnout obojí. Zaměříme se na spokojenost zákazníků a důslednou kontrolu nákladů. Máme cit pro nové trhy a mohu Vás ujistit, že uvažujeme v daleko širších horizontech, než jsou čtvrtletní a celoroční výsledky,” informoval Mayrhuber. Dále zdůraznil, že rozvoj skupiny je závislý na efektivní infrastruktuře. Jen do budov a příslušenství v regionu Rhein-Main hodlá Lufthansa v příštích obdobích investovat přibližně jednu miliardu eur. V této souvislosti generální ředitel také vyzval k nalezení realistického řešení nočního provozu na frankfurtském letišti. Podle Mayrhubera by absolutní zákaz nočních letů byl pro celý region fatální. Osobní i nákladní přeprava by byla odkloněna přes zahraniční dopravní uzly a to by ohrozilo tisíce pracovních míst.

První tři čtvrtletí roku 2007 v číslech

Tržby skupiny Lufthansa dosáhly v prvních devíti měsících roku 2007 hodnoty 16,4 miliard eur, což odpovídá růstu o 9,3%. Tržby z přepravy vzrostly o 9,8% na 12,7 miliard eur. V číslech za 3. čtvrtletí poprvé figurují výsledky společnosti SWISS International Airlines. Zvýšení tržeb ovlivnilo nejen sloučení se švýcarskými aeroliniemi, ale i zvyšující se počet přepravených pasažérů. Provozní příjmy skupiny se zvýšily o 9,7% na 17,5 miliard eur.

Provozní výdaje vzrostly o 7,6% na 16,3 miliard eur, přičemž je tento nárůst menší než nárůst tržeb. Důvodem růstu nákladů byla nejen konsolidace skupiny, ale rovněž rozšiřování nabídky.

Za prvních devět měsíců zaznamenala Lufthansa provozní zisk ve výši 1,1 miliardy eur, což v porovnání se stejným obdobím předchozího roku odpovídá nárůstu o 57%. Ještě vloni vyrovnané výsledky hospodaření teď koncern zvýšil na 60 milionů eur. Díky jednorázovému efektu německé daňové reformy zaznamenala skupina pokles očekávaných daňových nákladů o 211 milionů eur. Právě tato úspora a výnos z prodeje akcií společnosti Thomas Cook v hodnotě 503 milionů eur zlepšily výsledek skupiny na 1,6 miliardy eur (414 milionů v loňském roce).

Z celkových 925 milionů eur investovaných od ledna do září 2007 připadlo 885 milionů na nová letadla. Cash flow činilo dvě miliardy eur a k 30. září 2007 společnost vykázala čistou likviditu ve výši 1,6 miliard eur.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).