Hlavní navigace

Loni cestovalo vlakem 182 milionů lidí

Cestujících, kteří využívají služeb Českých drah, rok od roku přibývá. Loni jich bylo skoro o milion víc, než v roce 2006. Celkem vlaky přepravily v roce 2007 přes 181,9 milionu lidí.

Sdílet

“Ve vnitrostátní přepravě vzrostl počet cestujících o 0,5%, v mezinárodní o 1,25%. Stoupající trend sledujeme už několik let. V roce 2005 s námi cestovalo 178 milionů lidí, v dalším roce to bylo 180,9 milionu a loni o další milion víc,“ doplňuje Luďka Hnulíková, ředitelka Odboru osobní dopravy a přepravy ČD. „Důvodů je několik. Cena jízdného je ve srovnání s individuální dopravou stále příznivá a v úsecích, kde se právě nestaví, jsou vlaky velmi spolehlivé.“

Cestující láká do vlaků také jejich postupná obnova a modernizace. Jen letos do ní České dráhy investují 3,6 miliardy korun. Na tratě by mělo vyjed například 29 Reginov, 8 CityElefantů nebo stovka modernizovaných komfortních vozů pro dálkovou dopravu.

Lidé hojně využívají i slev v rámci zákaznického programu Českých drah. In-kartu, která s tříletou aplikací In-zákazník o čtvrtinu zlevňuje jízdné včetně traťových jízdenek, si loni nově pořídilo 150 000 zákazníků. Jen za leden 2008 pak přibylo dalších 24 000 držitelů In-karet/Rail plus.

„Příkladem úspěchu vlakové dopravy u cestujících může být železniční stanice Hněvice u Štětí. Když tam zhruba před rokem začaly zastavovat rychlíky, stály na parkovišti dvě auta. Dnes prakticky není kde zaparkovat, protože si lidé zvykli přijet na nádraží autem a do Prahy pokračovat vlakem. Zatímco benzín by při každodenním dojíždění přišel za měsíc na 5 až 6 000 korun, traťová jízdenka s In-kartou/Rail plus stojí jen 1 596 korun a lze ji použít i o víkendech,“ doplňuje Petr Hinterholzinger, zástupce Českých drah pro Ústecký kraj.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).