Hlavní navigace

Linky ČSA do Varšavy a Bělehradu slaví 60 let existence

V těchto dnech slaví České aerolinie šedesát let od založení pravidelného leteckého spojení mezi Prahou a Varšavou, stejně jako Prahou a Bělehradem. První linkový let ČSA do polské metropole vzlétl 13. srpna 1946, do tehdejší Jugoslávie startoval o dva dny později.

Sdílet

„Jen za první pololetí letošního roku využilo linku do Bělehradu osmnáct tisíc lidí, Varšava překročila hranici třiceti tří tisíc cestujících. V druhém pololetí očekáváme mírný nárůst, trend je obdobný jako v předešlých dvou letech,“ uvedl u příležitosti 60. výročí linek výkonný ředitel podpory prodeje Zdeněk Brettschneider. Oproti předešlému roku narostl počet cestujících na lince do Varšavy o 25 procent, u bělehradské je vzestup zhruba pětiprocentní.

„V roce 1946, ke kterému se vztahují současná výročí, byla založena nová spojení celkem do osmi destinací. Podobně velký rozvoj sítě se podařil už jen v letech 1992 a 2004,“ naznačuje rozmach letecké dopravy před šedesáti lety Marie Macounová, viceprezidentka pro marketing a vývoj produktu. Tehdejší zařazení Polska a Jugoslávie do nejsilnější a první skupiny zemí, se kterými jsme navázali nové letecké spojení, hovoří o významu těchto destinací v poválečném vývoji naší země.

Národní letecký dopravce zajišťuje v pracovních dnech spojení z Prahy do Varšavy třikrát denně, o víkendu dvakrát denně. Do Bělehradu létal nejprve dvakrát týdně, nyní ještě jeden let týdně přibyl. Navíc ve spolupráci se společností JAT Airways nabízí ČSA další čtyři lety týdně. Na samém začátku byl pro obě destinace využíván stroj Douglas DC-3, v současné době je zajišťuje Boeing 737, pro Bělehrad také ATR.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).