Hlavní navigace

Linet investuje téměř 400 milionů korun do rozšíření výroby nemocničních lůžek

Společnost Linet, přední světový výrobce nemocničních lůžek, odstartovala výstavbu nové výrobní haly v Želevčicích u Slaného. Do expanze, která rozšíří kapacitu výroby ze stávajících 45 tisíc na 80 tisíc lůžek ročně, Linet investuje celkem 376 milionů korun. Zhruba dvě třetiny z této částky půjdou na nákup nových moderních technologií.

Sdílet

Po důkladných analýzách se vedení firmy rozhodlo postavit novou výrobní halu v České republice. Tato varianta se ukázala jako nejefektivnější vzhledem k vysokým logistickým nákladům spojeným s přepravou objemných lůžek a také proto, že hlavními trhy Linetu jsou především tradiční členské státy Evropské unie.

„Linet masivně investuje do výzkumu a vývoje a sází na nejmodernější technologie. Je to tedy přesně ten typ společnosti, pro kterou má Česká republika ideální podnikatelské prostředí – spolehliví zaměstnanci, dobrá infrastruktura a velký potenciál pro výzkum a vývoj,“ říká Alexandra Rudyšarová, pověřená řízením agentury CzechInvest, s níž Linet na rozšíření produkce spolupracuje.

„Zvýšení výrobní kapacity umožní Linetu uspokojit zvyšující se poptávku po špičkových českých produktech zdravotnické techniky na světových trzích a zajistí plynulé plnění stále náročnějších objednávek. Obrat Linetu roste posledních pět let meziročně téměř o pětinu, od roku 2003/04 se zvedl celkem o 86 %. Vzhledem k tomu, že tento trend chceme udržet i v budoucnosti, jsou investice do rozšíření kapacit nezbytností,“ zdůvodnil ředitel Linetu Zbyněk Frolík právě probíhající investiční akci.

Nová výrobní hala, jejíž zkušební provoz by měl začít letos v listopadu, téměř zdvojnásobí dosavadní výrobní kapacitu. Produkce ale bude pokračovat i ve stávajících prostorách dokončených v roce 2003. Práce na nové hale odstartovaly na podzim 2007. V současné době probíhá schvalování stavebního povolení na zahájení samotné výstavby haly.

Celková zastavěná plocha nového závodu zasazeného pod terén dosáhne 10 tisíc m2, a téměř se tak vyrovná stávající budově o rozměrech 14 500 m2. „V současné době probíhá takzvaná dynamická simulace výrobních procesů do roku 2013, při které zjišťujeme přesná čísla, kolik nových strojů, lidí a plochy budeme potřebovat, konkrétní výsledky budeme znát koncem března,“ doplnil Šofr.

„Agentura CzechInvest s Linetem spolupracovala už před pěti lety, kdy společnost zakládala technologické centrum. Tehdy Linet získal podporu z Rámcového programu na podporu technologických center a center strategických služeb, jehož cílem je pomáhat společnostem, které v České republice investují do výzkumu a vývoje,“ připomíná Alexandra Rudyšarová.

„Budeme investovat, vytvářet zisk a exportovat, naše výrobky mají vysokou přidanou hodnotu, proto žádáme o dotaci formou investiční pobídky. Ta by měla dosáhnout výše 40 % investované částky,“ vysvětlit Bořivoj Fix z controllingu Linetu.

„Nový závod se stal nezbytností pro udržení pozice Linetu na světových trzích. Masivní zahraniční expanze zejména prostřednictvím rozšiřující se sítě dceřiných společností Linetu a nárůst dalších odběratelů v nových obchodních teritoriích kladou stále větší nároky na plynulost a rychlost dodávek,“ vysvětlil ředitel marketingu Tomáš Kolář. Export je přitom pro Linet životně důležitý, protože mimo Českou republiku směřuje 86% produkce. „Chceme dále zvyšovat podíl na našich tradičně silných trzích – v západní Evropě, na Středním východě a v Latinské Americe. Plánujeme také vstup na americký trh, zde se však počítá i s výrobou našich lůžek,“ dodal Kolář.

V ostrém provozu nové haly najde práci zhruba 60 nových zaměstnanců. „Řešíme problémy jako každá strojírenská firma. Jsem však přesvědčen, že kvalitní personální politikou dokážeme najít dostatek kvalitních zaměstnanců a motivovat je,“ uvedl Tomáš Kolář. „Chceme se zaměřit i na efektivní využití stávajících pracovních sil, takže nárůst počtu zaměstnanců by se měl projevit hlavně v obchodních a technických profesích,“ doplnil Kolář.

Zvýšení počtu pracovních sil a rozšíření výrobní plochy přinese i lepší zázemí pro zaměstnance Linetu. „Nová budova bude kompletně vybavena klimatizací, v projektu se počítá s rozšířením prostor pro závodní stavování a v samotné výrobní části zřídíme oddechové koutky pro pracovníky,“ vyjmenoval některé plánované inovace Jiří Kolář, personální ředitel Linetu.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).