Hlavní navigace

LICENCE PRO ENERGETICKOU BURZU

Ministerstvo průmyslu a obchodu udělilo Energetické burze Praha státní povolení, které jí v souladu s jejím záměrem umožní organizovat trh s elektrickou energií.

Sdílet

Burza cenných papírů Praha se po konzultacích s Ministerstvem průmyslu a obchodu (MPO) a ve spolupráci s Operátorem trhu s elektřinou (OTE) rozhodla zřídit transparentní trh s elektrickou energií. Nový subjekt, který bude mít organizaci takového trhu na starosti byl založen pražskou burzou cenných papírů a nese název Energetická burza Praha.

Pro obchodování bude energetická burza plně využívat platformy, která vznikne na základě prověřených systémů obchodování, které provozuje téměř 15 let Burza cenných papírů Praha (BCPP). Zkušenosti za zahraničí dokládají stále větší propojenost kapitálových a komoditních trhů, která se týká nejen technologií a systémů, ale také lidí, stylu práce a způsobu dokumentace, regulace i komunikace. Právě v těchto ohledech má Burza cenných papírů Praha mnohaleté zkušenosti, které je schopna novému subjektu poskytnout.

Energetická burza Praha byla založena se záměrem dosáhnout transparentní cenotvorby na domácím trhu s elektřinou. Dosavadní způsob tvorby cen elektřiny byl mnohdy kritizován pro svoji netransparentnost a zejména pro malé procento celkového objemu produkce ČR, které bylo obchodováno. Nový trh bude nabízet obchodování s elektřinou v podobě termínových derivátů, které se již nyní aktivně obchodují mimo burzy přes prostředníky v Londýně a Frankfurtu.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).