Hlavní navigace

Létu vévodí škody napáchané vodou

[Tisková zpráva] Letním pojistným událostem na rodinných domech a domácnostech vévodí škody napáchané vodou v kapalném i pevném skupenství.

Sdílet

Přírodní živly způsobily klientům Generali během loňského léta škody za více 48 miliónů korun. Letní období (červen až srpen) je spojeno s výraznou proměnlivostí počasí. Sucho a vedro střídá déšť, bouřky doprovází krupobití… Špatné počasí v období dovolených zkazí nejen náladu, ale může také napáchat značné škody na majetku. Co do počtu škod patří mezi další nebezpečí ohrožující domácnosti především zloději.

Přírodní živly, zloději nebo neopatrní sousedi mají jedno společné – na nemovitostech či domácnostech mohou způsobit značné škody. Ze statistik pojišťovny Generali vyplývá, že v létě nejvíce ohrožuje domy a byty počasí. „V období od června do sprna loňského roku jsme zaznamenali 3 618 škod na občanském majetku za 67 milionů korun. Špatné počasí bylo příčinou 60% z nich. Nejčastěji se jednalo o záplavy, krupobití a vichřici. Zanedbatelný není ani počet škod způsobených zloději, kteří měli na svědomí 282 škod za necelé 3 miliony korun,“ říká David Poes, vedoucí oddělení pojištění privátních rizik pojišťovny Generali.

V létě se riziko škod násobí, protože v době dovolených zůstávají domy i domácnosti prázdné a nehlídané. Škody, které po dobu nepřítomnosti může napáchat např. prasklé vodovodní potrubí nebo přívalový déšť, bývají většího rozsahu. „Doma“ totiž není nikdo, kdo by začal rychle jednat a včasným zásahem omezil škody na minimum. Likvidace havárie, která byla dva týdny ponechána bez nápravy, je mnohem náročnější jak na práci, tak finančně.

Nemalé je také bezpečnostní riziko. Dojde-li k vloupání během dovolené, dům nebo byt zůstává nechráněn a láká tak další nezvané návštěvníky. Zloději v době dovolených nezahálí.  V období od června do srpna loňského roku zaznamenala pojišťovna Generali 282 případů krádeže či vloupání za necelé tři miliony korun. Mimo peněz v hotovosti se zloději zaměřují na vše, co lze obratem jednoduše a bez komplikací zpeněžit. Většinou se jedná o elektroniku, umělecké předměty, starožitnosti, apod. Poměrně často jsou v hledáčku jejich zájmu jízdní kola. Během loňského léta bylo klientům Generali odcizeno z uzamčených prostor přes 40 kol za necelého půl milionu korun.

Opuštěným nemovitostem a domácnostem hrozí v létě během dovolené jejich majitelů mnoho nebezpečí. Je proto dobré mít takovou pojistku, která je všechna pokryje. Takové řešení nabízí například Vario od Generali. Na jedné smlouvě je možné pojistit trvale obývaný rodinný dům či bytovou jednotku společně s domácností včetně odpovědnosti. Zdarma je k němu poskytována také Domovní asistence. Na rozdíl od ostatních pojistek navíc automaticky kryje všechna běžná rizika a klient se tak vyhne nebezpečí, že na tu či onu škodu se jeho pojistka nevztahuje. Klient si sám vyloučí rizika, která pojistit nechce. Pokud bydlí například na kopci a riziko povodně chce vyjmout, není problém jej z pojistné smlouvy vyloučit.

Tabulka nejčastějších rizik včetně živelních a výše škod na občanském majetku podle statistik pojišťovny Generali (červen – srpen 2010)

Riziko

Počet událostí

Celková škoda v milionech Kč

Krupobití

546

33,0

Vodovodní havárie

484

10,5

Záplavy, povodeň

467

7,5

Atmosférické srážky

438

2,2

Blesk přímý, nepřímý

314

2,0

Krádež, vloupání

282

3,0

Vichřice

266

2,5

Požár

9

0,3

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).