Hlavní navigace

LeasePlan v roce 2007: nárůst čistého zisku o 21,2 %

Čistý zisk skupiny LeasePlan zabývající se správou firemních automobilových flotil v roce 2007 dosáhnul 255,4 milionu eur, což představuje zvýšení o 21,2 % ve srovnání s předchozím rokem. Po očištění o vliv prodeje aktiv představoval čistý zisk 239,2 milionů eur, což je zvýšení o 13,4 %.

Sdílet

Prostřednictvím svého zastoupení ve 29 zemích světa a díky

diverzifikované povaze svého hlavního produktu – správy vozových parků, LeasePlan nadále využívá svou jedinečnou pozici v rámci oboru a zároveň čerpá výhody z rozsahu své činnosti. Téměř všechny pobočky skupiny dosáhly v roce 2007, který byl už 45. rokem činnosti LeasePlanu, růstu jak v počtu kontraktů, tak ve finančních ukazatelích. Počet vozů pod správou LeasePlanu vykázal nárůst o 57.000 jednotek (+4,5 %) na celkový počet 1.315.000 vozů. Portfolio leasingových kontraktů se navýšilo o 666 milionů eur (+5,1 %) na celkovou částku 13,9 miliardy eur. Počet zaměstnanců skupiny se snížil na 5.971 (-5,2 %).

Předseda Rady ředitelů a CEO LeasePlanu Vahid Daemi k tomu uvedl: „Výborných výsledků jsme opět dosáhli především díky našim zaměstnancům pracujícím po celém světě, zaměření na zákazníka a pokračujícímu využívání výhod z rozsahu v našem oboru podnikání. I když podnikáme v silně konkurenčním prostředí, LeasePlan se nachází v dobrém stavu a svou silnou pozici si udrží i v roce 2008.”

Zvýšená výkonnost a geografická expanze

Jak provozní příjmy, tak provozní náklady v roce 2007 rostly, přičemž příjmy rostly rychleji (celkem 940 milionů, tedy +4,8 %) než náklady (celkem 627,4 milionů, tedy +2,1 %). Výsledkem bylo zvýšení provozního zisku na 312,7 milionu eur (+10,7 %) a výkonnostního poměru na 65,9 %. LeasePlan v roce 2007 dále posílil svou tržní pozici a rozšířil síť svých vlastních poboček na 29 zemí díky otevření poboček v Rumunsku a v Turecku. LeasePlan Rumunsko je nově vzniklá společnost, LeasePlan Turecko je podnik s kapitálovou účastí silného lokálního partnera, společnosti Doğuş Otomotiv (49 %).

Strategie LeasePlanu se nadále opírá o geografickou expanzi a v současné době se provádí několik studií zaměřených na možnosti otevření dalších poboček.

Zaměření na hlavní činnost

S ohledem na své rozhodnutí zaměřit se na svou hlavní obchodní činnost LeasePlan odprodal svá aktiva ve společnostech zabývajících se opravárenstvím, JB Carrosserie a Carflexs. Pokračují investice do operací, které rozšíří hlavní obchodní činnost skupiny. V souladu s touto strategií klade LeasePlan velký důraz na mezinárodní nákup prostřednictvím společnosti LeasePlan Supply Services, na neustále se rozvíjející činnost pojišťovny Euro Insurances a na rostoucí mezinárodní tržní potenciál, který mapuje společnost LeasePlan International.

Udržitelný rozvoj

V roce 2007 zavedl LeasePlan tzv. GreenPlan, celosvětovou službu umožňující klientům změřit vyprodukované emise CO2, vytýčit si cíle na jejich snížení a zavést nástroje k takovému snížení. Jsou to hlavně velké nadnárodní společnosti, které využívají GreenPlan k podpoře svých korporátních politik udržitelného rozvoje.

Pod jménem LeasePlan ChildPlan je poskytována podpora potřebným dětem. První korporátní projekt, který LeasePlan podnikl spolu s Net4kids zaměřuje svou podporu na Child Watabaran Center v Nepálu.

Financování a likvidita

LeasePlan dále posílil svou pozici na kapitálových trzích navýšením 2,9 miliardy eur v roce 2007, vydáním 1,0 miliardy eur ve dvou veřejných emisích a vydáním 1,9 miliardy eur v emisích obligací do soukromých rukou. Podle hodnocení Dealogic (leden 2008) tak je 3. největším korporátním vydavatelem obligací do soukromých rukou na světe. Tato pozice umožnila LeasePlanu bezproblémový přístup ke kapitálovým prostředkům i přes krizi finančních trhů ve druhé polovině roku 2007. Z pohledu likvidity vytváří přítomnost záložních prostředků u bank v celkovém součtu 2,625 miliardy eur pro LeasePlan velmi silnou pozici, přičemž žádný z těchto záložních prostředků nebyl čerpán. Likviditu dále zlepšuje nadbytek hotovosti a jištění u Nizozemské centrální banky v celkovém součtu 800 milionů eur.

Silná likvidita umožňuje LeasePlanu pokračovat v získávání nových obchodů a pokračovat v provozu bez nutnosti vstupu na peněžní trh nebo na nezajištěný kapitálový trh, přičemž je pořád schopen splácet splatné dluhy.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).