Hlavní navigace

LBBW výzkum: Refinancování hypotéky běžnější

[Tisková zpráva] Nový výzkum LBBW Bank ukázal zvyšující se zájem o refinancování hypoték a potvrdil trvající opatrnost klientů.

Sdílet

Stále jsou při výběru hypotéky nejdůležitějšími atributy úroková sazba a výše poplatků za zřízení či převod hypotéky. Vzrostl důraz na výši měsíčních splátek a většina klientů dává přednost pevné fixaci úrokové sazby.

Výzkum, který pro LBBW Bank provedla společnost OMD, probíhal na reprezentativním vzorku 509 respondentů. Výzkum potvrdil nárůst hypoték oproti předchozímu výzkumu (listopad 2010) o 6 %. V současné době má podle výzkumu hypotéku cca 35 % domácností. Klienti nyní kladou důraz na větší množství parametrů, které hodnotí při výběru hypotečního úvěru. Nejdůležitějším kritériem je nadále úroková sazba (100 % oproti 95 % v listopadu 2010), vzrostla ale důležitost poplatků za zřízení či refinancování (97 % oproti 81 %) a zejména výše měsíčních splátek (97 % oproti 69 %).

„Lze tak usoudit na větší poučenost klientů o důležitosti některých parametrů a také to svědčí o větší obezřetnosti klientů,“ komentuje výsledky Martina Lambert, ředitelka marketingu a komunikace LBBW Bank.

Refinancování hypoték

Zajímavé jsou také výsledky v oblasti refinancování. Ty ukazují, že již 15 % dotazovaných refinancovalo hypotéku a 26 % se k tomuto kroku chystá. Také při refinancování platí více méně obdobná důležitost parametrů jako při zřizování hypotéky, tedy úroková sazba, poplatky a měsíční splátka. Na čtvrtém místě se ale umístila délka fixace, zatímco při zřizování hypotéky uváděli respondenti na čtvrtém místě důvěru ve finanční instituci.

Fix nebo float

Na otázku, zda by si pořídili hypotéku s plovoucí úrokovou sazbou, odpovědělo kladně 16 % respondentů. Zatímco 34 % dotazovaných dává přednost pevné úrokové sazbě a jasné měsíční splátce a 22 % nechce být vystaveno riziku příliš velkou změny splátky spojené s flexibilitou úrokové sazby.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).