Hlavní navigace

Kvůli pozdním platbám ze střední a východní Evropy přišly loni české firmy téměř o půl miliardy korun

Praha, 19. června 2008 – Firmy ze střední a východní Evropy* platí faktury českým dodavatelům v průměru 11 dní po době splatnosti. Nejvíce si na čas dávají společnosti z Rumunska a Polska – 16, resp. 14 dní. Za rok 2007 znamenalo prodlení při úhradách škody ve výši 429 milionů korun. Se zpožděným zaplacením z Polska, Maďarska, Slovenska či Rumunska se v uplynulém půl roce setkala každá druhá česká firma. Výsledky přinesl průzkum** pojišťovny Atradius, přední světové společnosti v oblasti pojišťování a vymáhání pohledávek.

Sdílet

Z průzkumu zadaného společností Atradius vyplynulo, že zatímco české firmy předepisují zahraničním partnerům dobu splatnosti 26 dní, odběratelé ze sledovaných zemí (Polsko, Slovensko, Maďarsko a Rumunsko) platí v průměru až po 37 dnech. To je o pět dní později, než jak činí tuzemští obchodní partneři. Nejblíže předepsané době splatnosti hradí závazky maďarské firmy (po 32 dnech), naopak nejdéle to trvá Polákům a Rumunům – 40, resp. 42 dní. Zpoždění má za následek jen u těchto čtyř zemí za rok 2007 škodu ve výši 429 milionů korun.

„Průzkum Platební morálka ve střední a východní Evropě ukázal, že firmy na východ a sever od našich hranic neberou datum splatnosti jako pevný termín. Bohužel i malé zpoždění v délce jednoho týdne třeba v případě Slovenska znamená pro české podnikatele ročně škodu přibližně 156 milionů korun. Touto částkou ročně úvěrují své slovenské obchodní partnery a peníze nemohou využít pro své podnikání,“ říká Markéta Stržínková, ředitelka Atradius pro region střední a východní Evropy.

Prodlení při zaplacení není přitom nijak ojedinělé. Se zpožděním plateb ze Slovenska se setkalo v uplynulém půl roce 43 % dotazovaných firem, 15 % pak velmi nebo spíše často. Polští klienti někdy zaplatili později 51 % dodavatelů, s vyšší frekvencí pak více než čtvrtině (28 %). Maďarští odběratelé přetáhli datum splatnosti 48 % dotazovaných, častěji pak 18 %. Rumunské firmy si daly na čas podle 55 % exportérů, čtvrtina (26 %) označilo tento jev za častější.

Studie Platební morálka ve střední a východní Evropě je rozšířením pravidelného průzkumu stejného jména, který připravuje dvakrát ročně Financial Times Deutschland ve spolupráci s pojišťovnou pohledávek Atradius.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).