Z průzkumu zadaného společností Atradius vyplynulo, že zatímco české firmy předepisují zahraničním partnerům dobu splatnosti 26 dní, odběratelé ze sledovaných zemí (Polsko, Slovensko, Maďarsko a Rumunsko) platí v průměru až po 37 dnech. To je o pět dní později, než jak činí tuzemští obchodní partneři. Nejblíže předepsané době splatnosti hradí závazky maďarské firmy (po 32 dnech), naopak nejdéle to trvá Polákům a Rumunům – 40, resp. 42 dní. Zpoždění má za následek jen u těchto čtyř zemí za rok 2007 škodu ve výši 429 milionů korun.
„Průzkum Platební morálka ve střední a východní Evropě ukázal, že firmy na východ a sever od našich hranic neberou datum splatnosti jako pevný termín. Bohužel i malé zpoždění v délce jednoho týdne třeba v případě Slovenska znamená pro české podnikatele ročně škodu přibližně 156 milionů korun. Touto částkou ročně úvěrují své slovenské obchodní partnery a peníze nemohou využít pro své podnikání,“ říká Markéta Stržínková, ředitelka Atradius pro region střední a východní Evropy.
Prodlení při zaplacení není přitom nijak ojedinělé. Se zpožděním plateb ze Slovenska se setkalo v uplynulém půl roce 43 % dotazovaných firem, 15 % pak velmi nebo spíše často. Polští klienti někdy zaplatili později 51 % dodavatelů, s vyšší frekvencí pak více než čtvrtině (28 %). Maďarští odběratelé přetáhli datum splatnosti 48 % dotazovaných, častěji pak 18 %. Rumunské firmy si daly na čas podle 55 % exportérů, čtvrtina (26 %) označilo tento jev za častější.
Studie Platební morálka ve střední a východní Evropě je rozšířením pravidelného průzkumu stejného jména, který připravuje dvakrát ročně Financial Times Deutschland ve spolupráci s pojišťovnou pohledávek Atradius.