Hlavní navigace

Kupní síla Čechů v tomto roce příliš neporoste

Podle mezinárodní studie Barometr Cetelem 2009 se očekává, že příjmy českých domácností budou letos růst velmi pomalu nebo budou stagnovat. Od roku 2007, do kdy kupní síla rostla, se dá sledovat její pokles. Životní úroveň také neporoste; i přes to budou Češi hledat způsob, jak si zachovat její dosavadní hladinu.

Sdílet

Průměrná míra ročního růstu kupní síly domácností se v České republice v letech 1997 až 2007 pohybovala ve výši 2,2 %. Zatímco v minulém roce byla ještě mírně pod nulovou hranicí (-0,2 %), na tento rok se podle studie očekává ještě výraznější propad, uvedl Ing. Václav Horák, generální ředitel společnosti Cetelem. Důvod oslabení kupní síly je třeba hledat na straně příjmů. Tempo růstu příjmů domácností by v roce 2009 bohužel nemělo v žádné ze 13 sledovaných zemí překročit 2 %.

Znamená to, že příjmy budou růst velmi mírně či vůbec a že se spotřebitelé začnou při svém spotřebním rozhodování mnohem více soustředit na ceny zboží a služeb. Tyto tendence se dají v českých domácnostech vysledovat již nyní. Češi se začínají mírnit v objemu nákupů nebo některé výdaje omezují úplně. Trend hledání nejnižších cen se nebude týkat jen malé části populace, ale rozšíří se do všech sociálních tříd.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).