Hlavní navigace

Kooperativě vzrostl loni nejvíce tržní podíl z pojišťoven v ČR

Rekordní objem předepsaného pojistného – 24,17 miliardy korun – vykázala v roce 2004 Kooperativa, druhá největší pojišťovna na českém trhu. Její tržní podíl tak podle předběžných výsledků rostl nejrychleji ze všech pojišťoven na českém trhu – z 19,1 procenta v roce 2003 na 21,7 procenta v roce 2004. Rekordní byl rovněž zisk firmy, který dosáhl hrubé výše 765 milionů Kč.

Sdílet

O stabilitě firmy svědčí skutečnost, že od svého založení hospodaří v černých číslech. Kooperativa za svůj úspěch vděčí v neposlední řadě tomu, že naši akcionáři si vyplatili dividendy pouze ze zisku za rok 2001 a v ostatních letech zisk vždy reinvestovali do dalšího rozvoje společnosti, zdůraznil předseda představenstva a generální ředitel Kooperativy Vladimír Mráz.

Loňský rok byl podle jeho slov pro Kooperativu velmi úspěšný, a to nejen vzhledem k dosaženým výsledkům, ale zejména díky navázání strategické spolupráce s Finanční skupinou České spořitelny (FSČS) a úspěšnému převzetí klientů Pojišťovny ČS (PČS) v oblasti neživotního pojištění. V neživotním pojištění vykázala Kooperativa v loňském roce, i díky převzatým kmenům PČS, růst o 20,5 procenta a celkové předepsané pojistné činilo 18,71 miliardy Kč. V našem tradičně nejsilnějším segmentu – pojištění průmyslu a podnikatelů – se loni Kooperativa stala jasně vedoucím hráčem českého trhu, podotkl Mráz. Velmi silnou pozici Kooperativa také zaujímá na trhu povinného ručení s předepsaným pojistným 5,13 miliardy Kč a s tržním podílem takřka 25 procent.

Výrazným zdrojem růstu předepsaného pojistného Kooperativy se loni stalo stejně jako v předchozích letech životní pojištění – meziročně se zvýšilo rovněž o 21 procent a předpis dosáhl výše 5,46 miliardy korun. Velmi dobře se celý rok vyvíjelo zejména běžně placené pojistné, v němž Kooperativa dosáhla nejvyššího nárůstu na českém trhu – o 782 milionů, což je téměř 45 procent celkového přírůstku trhu v tomto segmentu. Kooperativa rovněž pro své klienty dosáhla velmi příznivého výnosu v životním pojištění – v průměru 4,7 procenta, a v 1. pololetí letošního roku oslaví miliontou smlouvu v pojištění osob.

Kooperativa se v loňském roce pustila do rozsáhlé restrukturalizace – po 13 letech dynamického růstu, fúzí, nákupů kmenů, neživotní části Pojišťovny ČS a kvůli rostoucí konkurenci je nutné učinit některá zásadní opatření ve struktuře firmy tak, aby bylo možné udržet a posílit podíl na trhu a poskytovat služby na nejvyšší evropské pojišťovací úrovni. V pojišťovně našeho významu a naší velikosti musíme učinit potřebné kroky zejména směrem k centralizaci pojistně technických procesů a likvidace, což bude především znamenat zrychlení a zlepšení služeb pro naše klienty při jejich co nejmenším administrativním zatížení, zdůraznil Mráz. Na restrukturalizaci s Kooperativou těsně spolupracuje poradenská společnost McKinsey&Company, jejichž návrhy a podněty vycházejí z hluboké znalosti nejlepší světové pojišťovací praxe. Celý proces se významně dotýká i zaměstnanců Kooperativy. Pro některé to znamená nutnost rekvalifikace, pro některé regionální stěhování za prací. Účelem restrukturalizace není snížit počet zaměstnanců, ale změnit strukturu pracovních míst. Hledáme-li pro určité činnosti pracovníky, hledáme je především uvnitř firmy. Dobře víme, že největším kapitálem firmy jsou její zaměstnanci a že se zkušenými a kvalitními odborníky, kteří Kooperativu vybudovali, se žádných změn bát nemusíme, konstatoval Mráz.

Kooperativa je univerzální pojišťovnou a nabízí plný sortiment pojišťovacích služeb pro občany, firmy i velké korporace. Firma má základní kapitál dvě miliardy korun, zaměstnává přes 3500 lidí a má přes 300 obchodních míst. Klientům je k dispozici dále několik tisíc externích spolupracovníků, zelená linka 800 105 105 a webové stránky www.koop.cz. Hlavním akcionářem a strategickým partnerem Kooperativy je jedna z největších evropských pojišťovacích skupin Wiener Städtische Group.

Kooperativa pojišťovna a.s.
předpis (mil. Kč) rok 2004 rok 2003 změna v procentech
neživotní celkem 18706 15518 3188 20,5
z toho (průmysl a podnikatelé) 6991 5591 1400 25
z toho (povinné ručení) 5130 4705 425 9
životní celkem 5461 4506 955 21,2
předpis celkem 24167 20024 4143 20,7
hrubý zisk 765 684 81 11,8
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).