Hlavní navigace

Konkurzů v prvním pololetí po dlouhé době přibylo

V prvním letošním pololetí bylo podle údajů Coface Czech v České republice prohlášeno 658 konkurzních řízení. Znamená to, že poprvé od roku 2001 se počet prohlášených konkurzů meziročně zvýšil, a to zejména v důsledku nárůstu počtu konkurzů na severní i jižní Moravě a také v jižních a východních Čechách.

Sdílet

„Meziroční nárůst počtu prohlášených konkurzů z 635 na 658 je jen malý, přesto však jde o změnu předchozího pětiletého trendu,“ řekl ředitel Coface Czech Radek Laštovička. „Na jedné straně domácí ekonomika roste rychlým tempem a obecně se nachází v dobré kondici, na druhé straně je však konkurence na trhu značná, což souvisí i s působením silných zahraničních investorů,“ dodal.

V minulých letech docházelo k nárůstu počtu likvidací a exekucí, zatímco počet prohlášených konkurzů klesal. Nelze vyloučit, že nyní se způsob řešení úpadku mění a roste počet konkurzů. V první polovině roku 2006 se zvýšil i počet prohlášených konkurzů společností, které před prohlášením vstoupily do likvidace.

Změna situace může souviset i s vývojem počtu návrhů na prohlášení konkurzu. Zatímco v letech 2001 až 2004 tento počet klesal, loni došlo k obratu. Je proto možné předpokládat, že zvýšení počtu návrhů na konkurz v roce 2005 se s určitým zpožděním promítlo do většího počtu prohlášených konkurzů v první polovině letošního roku. „Lze se domnívat, že počet prohlášených konkurzů bude stoupat i v dalších měsících,“ soudí analytik Coface Czech Petr Barák.

Nejvíce konkurzů bylo v prvním pololetí prohlášeno tradičně v Praze (152), kde však i nadále trvala sestupná tendence: oproti stejnému období loni zde bylo letos konkurzů o 24 méně. Naproti tomu zvýšený počet prohlášených konkurzů si připsaly soudy v Hradci Králové (nárůst ze 78 na 87), v Brně (ze 108 na 118) a zejména v Českých Budějovicích (z 51 na 69) a Ostravě (z 89 na 109).

Z hlediska právní formy se v prvním letošním pololetí nejvíce konkurzů týkalo společností s ručením omezeným (65 %), živnostníků (20 %) a akciových společností (10,5 %). Oproti předchozím rokům se mírně zvýšil podíl konkurzů s. r. o., zatímco podíl konkurzů podnikajících fyzických osob již třetím rokem po sobě klesl. Živnostníci přitom tvoří zhruba tři čtvrtiny všechekonomických subjektů registrovaných v České republice, kdežto podíl společností s ručením omezeným nedosahuje ani 10 procent.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).