Hlavní navigace

Konference na téma regulace a samoregulace finančních trhů

Konference na téma regulace a samoregulace finančních trhů, pořádaná ve spolupráci Asociace registrovaných investičních zprostředkovatelů České republiky, finančního serveru Peníze.cz, časopisu Finanční poradce, Asociace finančních poradců a zprostředkovatelů a Komise pro cenné papíry, se dnes konala v hotelu Carlo IV. V rámci této odborné konference proběhla tisková konference se zástupci výše jmenovaných organizací.

Sdílet

Konference na téma regulace a samoregulace se mimo jiné zaobírala tím, že zpřísnění dozoru, ke kterému dochází v posledních letech, sice přibližuje náš trh a jeho účastníky k vyspělejšímu prostředí zahraničních trhů, ale zároveň odhaluje i řadu nedostatků. To sebou přináší zvýšené nároky na komisi a citlivost její regulace. Požadavky na regulaci by měly být nastaveny tak, aby byla přiměřená očekávanému přínosu pro ochranu investorů a neomezovaly na druhou stranu konkurenceschopnost českých firem vůči firmám zahraničním: Komise bude rovněž věnovat větší pozornost prevenci, uvádí úřadující předseda Milan Šimáček.

Na úvod tiskové konference Tomáš Prouza, ředitel finančního serveru Peníze.cz, zdůraznil růst složitosti finančních produktů. Další diskuse se odvíjela od dotazů novinářů.

Martin Gardavský, člen předsednictva a generální sekretář ARIZ ČR, v ní mimo jiné zmínil: Podle mého názoru v České republice v oblasti kapitálového trhu neexistuje žádná profesní organizace, který by si mohla s čistým svědomím říkat samoregulační, snad kromě UNIS. Je třeba, aby stát stanovil standardy, kterými se tyto organizace vymezí, a pak by bylo možné jim předat část pravomocí, které nyní vykonává stát. Dále se zmínil o jednáních, které pravděpodobně povedou ke sloučení asociací ARIZ ČR a AFPZ. Přítomný Tomáš Síkora, prezident AFPZ, probíhající jednání potvrdil.

Milan Šimáček, na otázku, kdy bude obnovena důvěra investorů v kapitálový trh odpověděl slovy. Důvěra investorů je velice citlivá záležitost. Díky atypickému vzniku kapitálového trhu došlo v důsledku několika kriminálních činů k jejímu oslabení. KCP pro obnovení důvěry může udělat mnohé, koneckonců jedním z jejích cílů je ochrana investorů a rozvoj kapitálového trhu. Díky současnému nárůstu investic do podílových fondů mám pocit, že se pomalu důvěra v kapitálový trh za strany investorů navrací.

Konference se zúčastnila i Pavla Gomba, výkonná ředitelka UNICEF, která poděkovala zúčastněným organizacím za finanční dar ve výši okolo 50 tisíc korun, který byl jako výtěžek konference věnován na očkování dětí proti zhoubným nemocem.

Monika Paclíková tisková mluvčí

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).