Hlavní navigace

Kolem krajských silnic na Vysočině budou pachové ohradníky

[Tisková zpráva] Speciální pachové kolíky mají do budoucna zabránit srážkám zvěře s auty na vybraných úsecích silnic Vysočiny. Statistiky krajských mysliveckých hospodářů vykazují v minulých dvou letech více než osm stovek kolizí s lesní zvěří.

Sdílet

Kraj spustí na konci prázdnin projekt, na kterém spolupracuje s Nadací pojišťovny Generali, která poskytla startovací příspěvek 100 tisíc korun na ošetření prvních desítek kilometrů krajnic. „Podle zkušeností lesních hospodářů, kteří už s pachovými ohradníky již v jiných regionech pracují, je jejich účinnost 80 až 90 procent,“ uvedl krajský radní pro oblast lesního a vodního hospodářství a zemědělství Josef Matějek.

„Ochrana zdraví společně s ochranou životního prostředí jsou jedním ze základních pilířů etického kodexu skupiny Generali,“ řekl člen správní rady Nadace pojišťovny Generali a marketingový ředitel pojišťovny Generali Ing. Filip Kahoun, Ph.D. „ Projekt pachových ohradníků na území kraje Vysočina tyto pilíře přesně vystihuje. Přispívá k ochraně zdraví, majetku a životního prostředí,“ dodal Filip Kahoun.

Speciální pachové kolíky, na které je nanesena chemikálie, zapáchají jako predátor. Srnčí zvěř se ošetřenému místu vyhne. „Kraj vyzval myslivecké svazy v regionu, aby vytipovaly v každém okrese prvních deset kilometrů nepřehledných míst. Tam se zvěř komunikaci vyhne, naopak na volných prostranstvích, jako je například louka, necháváme zvěři přes cestu volný přechod. Na tato místa jsou řidiči obvykle upozorňováni dopravním značením,“ popsal výběr míst Josef Matějek. Cílem opatření je zabránit srážkám se zvěří, ale ne zabránit zvěři úplně přecházet silnice.

Pro aplikaci se využívá prostředek zapáchající po velkých predátorech a zvěř tak odrazuje od vstupu na označená místa. Nosnou látkou je pěna, která se nanáší na kolíky, keře, stromy nebo hustý porost a účinkuje zhruba 4 měsíce. Pachové ohradníky jsou v současné době jednou z nejefektivnějších prostředků ke snižování počtu střetů vozidel se zvěří.Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).