Hlavní navigace

Klientské úvěry v bilanci Hypoteční banky: 150 miliard korun

[Tisková zpráva] Hypoteční banka eviduje na konci dubna 2011 ve své bilanci 150 miliard korun na hypotečních úvěrech pro klienty. Dosažení tohoto milníku je dalším dokladem oživení českého hypotečního trhu, který v dubnu 2011 podle Hypoindexu zaznamenal více než 50% meziroční růst. Hypoteční banka, současný největší poskytovatel hypoték, je na českém trhu od roku 1995.

Sdílet

„V bilanci objemu pro hypoteční úvěry stále rosteme a dosahujeme 150 miliard korun právě letos na jaře, kdy se celý hypoteční trh po dvou letech nadechuje a překvapuje velmi dobrými výsledky prvního čtvrtletí. Těší nás setrvalý zájem Čechů o bydlení a tato kulatá bilanční suma je milou odměnou za naši dlouhodobou aktivní rolí na českém hypotečním trhu“, říká Jan Sadil, generální ředitel a předseda představenstva Hypoteční banky.

Byla to právě Hypoteční banka, kdo v roce 1995 získal na českém trhu vůbec první licenci na vydávání hypotečních zástavních listů. Dnes tato banka ve svém portfoliu nabízí širokou škálu různých typů hypotečních úvěrů určených fyzickým osobám a to nejčastěji na pořízení vlastního bydlení. Historicky se přitom věnovala také úvěrům pro právnické subjekty a obce.

Klienti Hypoteční banky mohou čerpat hypotéku s různými typy úrokových sazeb, s LTV až do 100% a s dobou splatnosti až na 40 let. Kromě toho také hypoteční úvěr na cokoliv (známý jako Americká hypotéka), bez poplatku nebo bez doložení příjmů. Na český hypoteční trh jako první přinesla takové novinky, jakými je například Hypotéka po webu, díky které může klient požádat o hypotéku prakticky odkudkoliv při doložení všech podkladů online cestou.  Pro prodej svých produktů banka využívá kromě vlastních poboček jak partnerské prodejní sítě, tak externí partnery vyškolené pro prodej hypotečních produktů. Právě tato partnerská síť má nezastupitelné místo v obchodním modelu Hypoteční banky.  Svým záběrem produktového portfolia i prodejní sítí oslovuje Hypoteční banka významnou část hypotečního trhu, což dokazují také její obchodní výsledky. 

Velmi žádaným produktem Hypoteční banky je hypotéka do 85% LTV s fixací úrokové sazby na 3 nebo 5 let, kterou přibližně polovina zájemců o bydlení čerpá na koupi rodinného domu a v menší míře na koupi vlastního bytu.

Historii hypotečního trhu dobře ukazují také statistiky MMR. Vyplývá z nich, že k 31. březnu 2011 se bilance hypotečních úvěrů pro občany vyšplhala na 433,5 miliard korun. Z tohoto pohledu ovlivňuje Hypoteční banka více než třetinu trhu.

Milníky v bilanční sumě pro hypoteční úvěry poskytnuté Hypoteční bankou ukazuje graf, jehož zdrojem jsou statistiky Hypoteční banky. První kulaté bilanční sumy pro hypoteční úvěry dosáhla banka v březnu 2006 (50 mld. korun), další v dubnu 2008 (100 mld.) a poslední v dubnu 2011 (150 mld.). Tyto sumy zahrnují jak úvěry na bydlení, tak Americké hypotéky a z důvodu historického nastavení produktového portfolia také úvěry částečně čerpané právnickými subjekty, obcemi nebo fyzickými osobami.Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).