Hlavní navigace

Klienti Kooperativy ušetří na daních 427 milionů

[Tisková zpráva] Kooperativa v dnešních dnech svým klientům rozesílá daňová potvrzení k životnímu pojištění, která mohou využít k úspoře na daních.

Sdílet

Jedná se o potvrzení o zaplaceném pojistném, které si mohou odečíst od daňového základu. Kooperativa vystavila za rok 2009 celkem 510 tisíc potvrzení, což je obdobný počet jako v loňském roce.  Každý z těchto klientů tak v průměru ušetří na daních za loňský rok téměř 1000 Kč, vysvětluje ředitel Úseku pojištění osob Kooperativy Filip Král.

Průměrná výše pojistného odečitatelného od daňového základu po několikaletém růstu mírně poklesla. Například za rok 2005 představovala průměrná výše odečitatelné částky jen necelých 5 300 Kč, za rok 2008 si klienti daňový základ snížili v průměru o 7 000 Kč. Za rok 2009 průměrná výše na potvrzeních Kooperativy klesla na 5600 Kč.

Zde pociťujeme dopad finanční krize nejvíce. Části našich klientů jsme umožnili snížit pojistné částky, čímž se jim snížilo i zaplacené pojistné. Je to pro ně mnohem lepší varianta, než předčasné zrušení smlouvy. Až se jejich finanční situace zlepší, mohou si pojistné částky opět navýšit, doplnil Král     

Zároveň to znamená, že většina z nich nebude moci využít maximálních daňových úspor. Mnoho z nich také například neví, že pokud jim přispívá zaměstnavatel, nemohou si tuto částku od základu daně odečíst. Pokud tedy platí 500 Kč/měsíčně, a stejně tak jim přispívá zaměstnavatel 500 Kč/měsíčně, mohou si v daňovém přiznání odečíst pouze 6 000 Kč za rok, přestože ze zákona mají nárok až na 12 000 Kč.

Nárok na daňový odpočet zaplaceného pojistného má každý pojistník, který splní zákonem stanovené podmínky – mimo jiné pojistníkem a pojištěným je jedna a tatáž osoba, pojistná smlouva trvá minimálně 5 let a výplata plnění z pojistné smlouvy je minimálně v roce, ve kterém se klient dožije 60 let. Maximální odpočet činí 12 000 Kč ročně.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).