Hlavní navigace

Klienti České pojišťovny nejčastěji onemocní infarktem a nádorovým onemocněním, nyní se mohou u ČP pojistit až na 33 diagnóz závažných chorob

[Tisková zpráva] Každoročně v České republice zemře více než 100 tisíc lidí, v loňském roce to bylo 107,4 tisíce. Téměř 90 % případů úmrtí, často předčasných, mají na svědomí závažné choroby.

Sdílet

Mezi nejčastějšími příčinami smrti jsou nemoci oběhové soustavy a nádorová onemocnění. Tuto skutečnost kopíruje i analýza nejvíce opakovaných diagnóz v likvidačních spisech klientů České pojišťovny za posledních 10 let. Nelichotivé prvenství drží infarkt myokardu, na dalších místech jsou cévní mozková příhoda a nejrůznější zhoubné novotvary.

Ve sledovaném období se projevil ještě jeden negativní trend – průměrný věk výskytu závažného onemocnění se trvale snižuje a aktuálně jsou nejvíce ohroženou kategorií čtyřicátníci.

Posun výskytu závažných nemocí do středního a mladšího věku má několik důvodů. Mezi ně jednoznačně patří špatná životospráva, nedostatek pohybu a z nich plynoucí častá obezita, stres, vliv prostředí a v některých případech i pravidelné užívání některých léků, vypočítává negativní vlivy, které jsou příčinou závažných chorob MUDr. Jana Caltová, metodik životního a úrazového pojištění České pojišťovny.

Kromě nečekaných zdravotních problémů a s nimi spojenou psychickou zátěží musí klienti produktivního věku, kteří jsou většinou rodiči nezaopatřených dětí, majiteli hypoték a dalších závazků, často řešit i problémy finanční. S pracovní neschopností vždy přijde náhlý výpadek příjmu, navíc s nejasnou perspektivou, kdy se rodinné finance vrátí na původní standard.

Pacient je totiž téměř vždy zatížen dalšími náklady, například na léky, zdravotnické pomůcky, lázeňskou péči a ostatní zdravotní a sociální služby, které vyžaduje jeho stav. Možnosti současné medicíny a tedy i léčby závažných nemocí, zejména s ohledem na vývoj nových technologií, mají před těmi ekonomickými značný náskok. A také do budoucna je zřejmé, že tento trend rozevírajících se nůžek mezi možnostmi a limity financování zdravotnictví bude pokračovat a zvýšené nároky na zdravotní péči se neobejdou bez finančních příspěvků pacientů, uvádí MUDr. Tomáš Doležal z Institutu pro zdravotní ekonomiku.

Jednou z možností, jak negativním dopadům vážných chorob předejít, je pojištění závažných onemocnění, které Česká pojišťovna poprvé se sedmi diagnózami nabídla před 12 lety. Dnes v rámci nového produktu Diamant nabízí celkem 33 diagnóz, což je aktuálně největší počet na tuzemském pojistném trhu. Úplnou novinkou je pak pojištění kritických onemocnění, tedy možnosti zajistit si lepší léčbu i pro případ 3. a dalšího infarktu, těžkého poškození plic či pozdního stádia rakoviny, doplňuje MUDr. Jana Caltová.

Zatím bylo pojištění závažných chorob součástí ani ne desetiny smluv o životním pojištění, ale zájem o ně pomalu narůstá. Zejména proto, že jeho výhodou je výplata pojistné částky už ve chvíli, kdy lékař poprvé potvrdí diagnózu. Pojištěný má peníze téměř okamžitě, takže se může rozhodnout, zda je investujete do nadstandardní péče, splacení závazků, úpravy bydlení, nebo třeba na prodloužení rekonvalescence před návratem do zaměstnání.

V rámci Diamantu je připravena také bohatá nabídka pojištění od konceptu rodinného úrazového pojištění až pro deset dospělých a dětí s možností výplaty měsíční renty v případě plné invalidity nebo kompenzace ušlého příjmu v době pracovní neschopnosti či při pobytu v nemocnici. „Stejně pestré je i spektrum asistenčních služeb. Například lékař na telefonu ke konzultaci diagnózy nebo vysvětlení laboratorních testů je za korunu měsíčně, za korunu denně pak asistence Medik Plus zajistí i dopravu z a do nemocnice, dovoz léků, či službu osobního asistenta při zajištění nákupu nebo úklidu domácnosti,“ doplňuje vrchní ředitelka životního pojištění ČP Mgr. Helena Lazosová.

Pojištění Diamant je vhodné pro každý věk – sjednat si je mohou od 15letých teenagerů až po 96leté seniory. Maximálně variabilní je také doba trvání pojištění – od 3 do 84 let, zkrácená pojistná doba přijde vhod zejména klientům blížícím se důchodu. Navíc jak už jeho název napovídá, neztrácí hodnotu, ale naopak po celou dobu svého trvání zhodnocuje peníze v souladu s nastavenou investiční strategií.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).